• Klawisze dostępności
    Wersja kontrastowa:
    Wyszukiwarka:
    Alt
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny
  • Migowy
  • Klawisze dostępności
    Mapa witryny:
    Wersja tekstowa:
    Wersja kontrastowa:
    Wyszukiwarka:
    Alt
    * Na Macu zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)
  • Mapa witryny
ul. Zygmunta Starego 17, Gliwice ,

Ostatnia sesja Rady Powiatu Gliwickiego VI kadencji

W czwartek 18 kwietnia, 61. sesja Rady Powiatu Gliwickiego zakończyła ostatecznie VI kadencję, trwającą najdłużej w historii tego gremium. Frekwencja nie była stu procentowa, ale ta ilość radnych pozwoliła na skuteczne procedowanie i przebieg obrad. Program sesji obejmował 18 punktów, m.in. rada jednogłośnie zaakceptowała wybór nominowanych do nagrody Bene Meritus 2024. W kategorii indywidualnej wyróżniono dwie osoby: Sabinę Olbrich-Szafraniec i Monikę Organiściok, a w kategorii zbiorowej laureatem została Ochotnicza Straż Pożarna w Świbiu.

W czasie tej ostatniej sesji VI kadencji nie obyło się bez dyskusji. Pani radna Ewa Jurczyga konsekwentnie nie zgodziła się z przyjętym stanowiskiem przez większość Rady w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej funkcjonowania w trybie całodobowym apteki św. Barbary w Knurowie. Mimo tego, że uchwała została przegłosowana, to radna nie ma zamiaru tego tak zostawić i w przyszłej kadencji dążyć będzie do zmiany tej decyzji.

Punktem programu obrad, który zajął radnym najwięcej czasu był skomplikowany sposób głosowania nad wyłonieniem laureatów konkursu z zakresu ochrony środowiska „Powiat Przyjazny Środowisku”. Ale udało się i lista laureatów przedstawia się następująco:
1. pierwsze miejsce Gmina Sośnicowice + 20 000 zł
2. drugie miejsce Gmina Gierałtowice + 15 000 zł
3. trzecie miejsce Gmina Pilchowice + 10 000 zł

Reszta procedowanych uchwał przebiegła już bez problemów. Waldemar Dombek, były starosta i radny, korzystając z ostatniego punktu sprawy różne i wolne wnioski, podziękował kolegom za wspólną pracę w radzie i oświadczył, że więcej kandydować nie będzie. Następnie głos zabrał Adam Wojtowicz, wicestarosta powiatu, który w imieniu Zarządu Powiatu szczegółowo wyraził wdzięczność wszystkim tym, którzy brali udział w pracach minionej kadencji, wymieniając przede wszystkim pracowników starostwa oraz członków zarządu z którymi miał przyjemność współpracować. Głos zabrała również radna Jolanta Leśniowska, która podziękowała za pracę koleżankom i kolegom radnym, życząc wszystkiego najlepszego tym, którzy zostali wybrani na kolejną kadencję.

Na koniec, nie kryjąc wzruszenia, udzielił sobie głosu Andrzej Kurek przewodniczący Rady Powiatu. W swoim wystąpieniu podziękował przede wszystkim radnym za obecność i aktywność na sesjach oraz pracownikom starostwa, którzy przez ostatnie lata pomagali mu w przygotowaniu, procedowaniu i prowadzeniu obrad. Szczególne podziękowania skierował do członków pierwszego i drugiego Zarządu Powiatu z którymi dane mu było pracować w tych trudnych dla samorządu czasach, podkreślając, że nie każdego byłoby stać na takie działania.

"Życzę następnej radzie wielu pomysłów i inicjatyw, a także wytrwałości w dążeniu do realizacji celów i satysfakcji płynącej z działania w samorządzie" - tak zakończył swoje wystąpienie Andrzej Kurek przewodniczący Rady Powiatu mijającej kadencji i regulaminowo zamknął obrady.

Ostatnia sesja rady powiatu gliwickiego VI kadencji trwała 1 godzinę, 52 minuty i 10 sekund.
Zainteresowanych szczegółowym przebiegiem obrad odsyłamy do Internetu na stronę: