EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

15.10.2021

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poniszowicach (gm. Rudziniec) otwarta została Zielona Pracownia o nazwie „Ziemia – niebieska kropka”.

Skąd nazwa tej pracowni? Ziemia to trzecia planeta Układu Słonecznego, ukazuje się na zdjęciach w kolorach niebieskim, szarym i żółtym. Dominuje jednak barwa niebieska odzwierciedlająca Wszechocean, który pokrywa 71 proc. powierzchni naszej planety. Obszar Ziemi liczy 510 mln km², stanowiąc właśnie niebieską kropkę w ogromnym Wszechświecie.

Symboliczna wstęga w tej nowej, kolejnej już na terenie naszego powiatu Zielonej Pracowni przecięta została uroczyście 1 października. Pracownia powstała dzięki wygraniu konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przy finansowym wsparciu Gminy Rudziniec. W jej otwarciu wzięli udział zaproszeni goście, wśród których byli m.in. wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut, Bartłomiej Kowalski – radny Sejmiku Województwa Śląskiego i Andrzej Frejno – radny Rady Powiatu Gliwickiego. Następnie w wyprawę w Kosmos zabrali wszystkich zabrali uczniowie klasy 5a.

Dofinansowanie do utworzenia pracowni przyznane zostało w ramach konkursu „Zielona Pracownia’2021”, który WFOŚiGW w Katowicach ogłosił już po raz siódmy. Gmina Rudziniec otrzymała na ten cel 40 tys. zł. Wcześniej zaś, w konkursie „Zielona Pracownia_Projekt’2021”, jej wniosek nagrodzony został kwotą 10 tys. zł. Takie same kwoty otrzymała w tych dwóch konkursach także Gmina Wielowieś – na Zieloną Pracownię „Pszczoła – królową bioróżnorodności” w ZSP SP im. Literatów Dziecięcych w Świbiu.

(RG)