50. rocznica utworzenia Nadleśnictwa Rudziniec

Z okazji 50. rocznicy utworzenia Nadleśnictwa Rudziniec w dniu 28 listopada 2022 roku odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Damiana Siebera oraz licznych zaproszonych gości – przedstawicieli samorządów, służb mundurowych, nadleśniczych sąsiednich nadleśnictw, przedstawicieli nauki oraz firm i organizacji współpracujących z Nadleśnictwem Rudziniec.

Obchody rozpoczęły się uroczystą zbiórką, w której wzięli udział wszyscy pracownicy Nadleśnictwa Rudziniec. Była to okazja do wręczenia pracownikom awansów i odznak służbowych.

W ramach obchodów przygotowana została ekspozycja historyczna, składającą się z trzech części. Pierwsza poświęcona została historii Lasów Państwowych; druga sięga głęboko w historię rudzinieckich ziem, pokazując znaleziska nawet z dziejów pierwszego osadnictwa; trzecia to wspomnienie II wojny światowej. Wyeksponowane na wystawie zabytki zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.

Po zakończeniu zbiórki i otwarciu wystawy nastąpiło oficjalne otwarcie nowych kancelarii trzech leśnictw Nadleśnictwa Rudziniec: Łaskarzówki, Łączy i Proboszczowic. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Dyrektor RDLP w Katowicach Damian Sieber, Starosta Gliwicki Włodzimierz Gwiżdż, Wójt Gminy Rudziniec Krzysztof Obrzut oraz gospodarz miejsca – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec Wiesław Kucharski.

Na pamiątkę tych uroczystości, na placu przed siedzibą nadleśnictwa posadzony został pamiątkowy Dąb Papieski, pobłogosławiony przez Papieża Franciszka w dniu 27 października 2021 r. podczas pielgrzymki leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach do Watykanu.

Autorem zdjęć oraz testu jest Pani Ewa Łukasik - Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudziniec, bardzo dziękujemy!