25.11.2022

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie uczestniczyli w Światowym Tygodniu Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week), który odbył się w październiku we Wrocławiu. Jest to ustanowiony przez ONZ światowy dzień nauki i technologii kosmicznych wpływających na lepsze życie ludzkości.

Koło Naukowe reprezentowało 12 młodych naukowców ze szkół podstawowych i średnich oraz jeden student pierwszego roku Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Dwudniowa impreza obfitowała w wiele równoległych wydarzeń jakimi były prelekcje, warsztaty i pokazy. Uczestnicy mieli okazję przyswoić sporo wiedzy naukowej jak i poznać polskie firmy branży kosmicznej, z którymi mogą się w przyszłości związać zawodowo. To bardzo budujące, gdy młodzież w wieku szkoły podstawowej, czy średniej myśli już o swojej przyszłości, a praca w tej branży jest możliwa w Polsce, co może być sporym zaskoczeniem. Członkowie Koła zaprezentowali cztery kosmiczne projekty. Pierwszym był satelita CanSat AGO Knurów 1, który w 2020 roku zwyciężył w polskiej eliminacji konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej, drugim - satelita Delta Knurów 2, który w 2021 roku otrzymał wyróżnienie w tym samym konkursie. Trzecim projektem był mini łazik marsjański Knurów Mini Rover budowany przez młodzież na poziomie szkoły podstawowej, która nadal zbiera doświadczenie, by przystąpić do konkursów międzynarodowych. Czwartym największym projektem był łazik marsjański Knurów Rover, który budowany jest przez kilkunastu członków Koła na międzynarodowe zawody European Rover Challenge. Dodatkowo naukowcy z Knurowa zaprezentowali zbudowany przez nich laserowy skaner 3D, dzięki któremu łazik może poznać otoczenie, rozpoznać przeszkody i skutecznie je omijać. Przygotowując go do pokazów postanowili, że będzie on pełnił funkcję skanera 3D, którym można będzie zeskanować osoby odwiedzające ich stoisko. Donat Dubiel, opiekun Koła mówi: „aby zwiększyć poziom endorfin u zwiedzających postanowiliśmy zabrać ze sobą refleksomierz (także projekt wykonany przez naszych członków – szkoła podstawowa), który zapewnia wspaniałą zabawę każdej osoby niezależnie od wieku. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, gdyż przyciągał do nas wielu zwiedzających część otwartą imprezy.”

W 2019 roku odwiedziliśmy wrocławską imprezę jako odwiedzający – dodaje Donat Dubiel - w tym roku zostaliśmy zaproszeni do zaprezentowania naszych projektów co jest następstwem faktu, iż w bieżącym roku nasze Koło zostało Ambasadorem Edukacji Kosmicznej ESERO (pion edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej), który w Polsce prowadzi Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

W czasie imprezy uczestnicy mieli także możliwość prowadzenia rozmów ze studentami Politechnik Wrocławskiej i Częstochowskiej, którzy prezentowali swoje łaziki, w tym nagradzany wielokrotnie łazik Scorpio wrocławskiego Koła Naukowego Off-Road przy tamtejszej politechnice. Jak sami przyznają, rozmowy z tak doświadczonym zespołem są bezcenne dla członków Koła Naukowego, za co są obu zespołom bardzo wdzięczni.

Serdecznie gratulujemy!!

Wyświetl statystyki i reklamy