20.05.2022

W ramach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Sośnicowice dziś, 19 maja 2022 roku w Hotelu Sylwia w Sośnicowicach odbyła się niezwykle ciekawa Konferencja Profilaktyczna dot. uzależnień, a w szczególności uzależnienia od alkoholu.

Poruszono bardzo ważne kwestie zależności między nałogiem a przemocą, omówiono problemy współuzależnienia oraz uwikłania w zjawisko uzależnienia i przemocy w rodzinie. Czterej prelegenci w osobach: Liliany Krzywickiej, Marii Stemplewskiej, Roberta Smyczyńskiego i Grzegorza Wrony w sposób profesjonalny i niezwykle przy tym interesujący omówili powyższe tematy. Nie zabrakło przykładów z życia, opowieści opartych na doświadczeniach osób uzależnionych oraz współuzależnionych. Potwierdziło się, że problem wciąż jest żywy i dotyka ludzi bez względu na pochodzenie, wiek, zawód, czy status społeczny. Osobom tym trzeba i warto pomagać, choć zmiany nie zawsze zachodzą od razu i bezproblemowo! Często proces wychodzenia z problemów uzależnienia i przemocy w rodzinie trwa latami, ale trzeba próbować. Poruszono też rolę dzieci w rodzinach dotkniętych tymi problemami.

Przesłanie organizatorów konferencji – „Powiedz NIE uzależnieniom!” wszystkim obecnym zapadło w pamięć.

W marcu br. w Gminie Sośnicowice zorganizowano konkurs plastyczny dot. przeciwdziałaniu uzależnieniom i przemocy. Wpłynęło na niego 45 prac plastycznych. Najpiękniejsze i najciekawsze z nich można było oglądać podczas sośnicowickiej konferencji.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Regina Bargiel, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sośnicowicach, Leszek Kołodziej, burmistrz Sośnicowic, Małgorzata Kruk, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sośnicowicach, przedstawiciele samorządów, policji, PCPR-u, ośrodków pomocy społecznej, poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół, radni Rady Miejskiej w Sośnicowicach oraz radni Rady Powiatu Gliwickiego, a także księża i osoby zawodowo związane z przeciwdziałaniem nałogom i inni.