20.05.2022

18 i 19 maja na zaproszenie starosty wodzisławskiego, Leszka Bizonia w Wodzisławiu Śląskim przebywali starostowie śląskich powiatów, którzy spotkali się m.in. z kierownictwem Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematem spotkania było m.in. finansowanie szpitali ze środków publicznych.

W konwencie udział wzięli także: Waldemar Dombek, starosta gliwicki, Leszek Kubiak, prezes Zarządu Szpitala Sp. z o.o. w Pyskowicach oraz Sebastian Mołek, rzecznik prasowy Szpitala w Knurowie Sp. z o.o.

Spotkanie otworzyli wspólnie: przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, a zarazem Przewodniczący Związku Powiatów Polskich starosta bielski, Andrzej Płonka oraz gospodarz – starosta wodzisławski, Leszek Bizoń, który pełni równocześnie funkcję wiceprzewodniczącego konwentu śląskich starostów.

Dyrektor Śląskiego NFZ Piotr Nowak przedstawił uwarunkowania finansowania powiatowych szpitali, po czym oddał głos swojej zastępczyni do spraw ekonomiczno-finansowych Ewie Kabzie. Pani dyrektor szczegółowo przedstawiła rozliczenie umów z NFZ na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez szpitale powiatowe w latach 2020-2021. Odpowiadała również na pytania dotyczące m.in. finansowania opieki medycznej dla obywateli Ukrainy oraz rozliczania świadczeń udzielanych podczas pandemii. Podczas spotkania poruszono ponadto temat dodatkowych środków dla szpitali.

Temat – co nie jest zaskoczeniem – wzbudzał duże zainteresowanie, gdyż funkcjonowanie lokalnej służby zdrowia jest jednym z najistotniejszych zadań publicznych powiatów. Nic więc dziwnego, że na spotkanie w Wodzisławiu Śl. przyjechali przedstawiciele z aż 15 (na 17) śląskich powiatów ziemskich. Podczas konwentu podkreślano, że w przestrzeni prawnej i organizacyjnej od lat brakuje rozwiązań, które sytuację zapaści służby zdrowia, by naprawiły. Jeśli już pojawiają się propozycje, to centralizacji czy konsolidacji szpitali tak, aby ograniczać straty finansowe, a jak pokazują dane, proporcjonalnie największe zadłużenie notują wcale nie szpitale powiatowe, lecz szpitale podległe ministerstwom.

Na spotkaniu omówiono również bieżące problemy w funkcjonowaniu powiatów oraz tematy wymiany informacji i doświadczeń przydatnych z punktu widzenia funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Materiał pochodzi ze strony www.powiatwodzislawski.pl . Dziękujemy!