9.05.2022

5 maja 2022 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach odbyła się zgodnie z Ceremoniałem Leśnym podniosła uroczystość wręczenia Kordelasów Leśnika Polskiego. Z rąk Damiana Siebera, p.o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wyjątkowe odznaczenie nawiązujące do historii, tradycji i kultury leśnej otrzymali m.in. dwaj zasłużeni dla lasu panowie związani z Powiatem Gliwickim, Wiesław Kucharski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, pierwszy Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach powołany po 1989 r.  oraz Krystian Kiełbasa, samorządowiec, społecznik i strażak OSP z Proboszczowic, który brał udział w akcji gaszenia wielkiego pożaru lasów w 1992 roku.

Kordelas jest nadawany leśnikom, którzy swoją wieloletnią pracą oddali szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów. Mogą go otrzymać również osoby spoza środowiska leśników, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju Lasów Państwowych.  Taka forma najwyższego wyróżnienia nawiązuje do honorowej i paradnej broni noszonej przez leśników w okresie II RP. W imieniu Powiatu Gliwickiego, gratulacje uhonorowanemu Krystianowi Kiełbasie miał okazję złożyć Waldemar Dombek, starosta gliwicki, który w zeszłym roku również otrzymał Kordelasa Leśnika Polskiego z rąk Józefa Kubicy, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Obu nagrodzonym serdecznie gratulujemy!