9.05.2022

Kto żyw, ten pewnie słyszał w sobotę, 7 maja 2022 roku, jak w centrum Gliwic zawyły syreny jednostek straży pożarnej, które w liczbie ponad trzydziestu przejechały ulicami miasta. Parada wozów bojowych rozpoczęła świętowanie Dnia Strażaka i obchody jubileuszu 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Najpierw modlitwą w kościele garnizonowym p.w. św. Barbary w Gliwicach, a później podczas spotkania przy ul. Akademickiej obok Komendy Państwowej Straży Pożarnej, uczcili strażacy zawodowi oraz ochotnicy swojego patrona, św. Floriana.

Towarzyszyli im mieszkańcy Gliwic i powiatu gliwickiego oraz goście w osobach m.in. Piotra Pyzika, podsekretarza stanu, pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Barbary Dziuk i Jarosława Gonciarza, posłów na Sejm RP, Waldemara Dombka, starosty gliwickiego, Tadeusza Mamoka, byłego prezesa strażaków-ochotników, Bartłomieja Kowalskiego, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach, Tomasza Taranowskiego, kierownika PT KRUS w Gliwicach, Piotra Falińskiego, kapelana strażaków, przedstawicieli Wojska Polskiego i Policji oraz Romana Klechy, komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach i Andrzeja Frejny, prezesa Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Gliwickiego.

Bardzo licznie na obchody swojego święta przybyli strażacy zawodowi oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych i ich rodziny z Gliwic i powiatu gliwickiego, a także z Czech. Największą uciechę miały dzieci, które mogły zasiąść za kierownicą wozów bojowych, porozmawiać ze strażakami i zobaczyć pełne i profesjonalne wyposażenie strażackich samochodów.