1.07.2022

30 czerwca 2022 roku obchodzono w Gliwicach Święto Jednostki Wojskowej AGAT. Jednostka AGAT ma charakter szturmowy i przeznaczona jest do przeprowadzania lądowych akcji bezpośrednich, wsparcia militarnego, wsparcia operacji przeciwterrorystycznych oraz ochrony infrastruktury krytycznej.

Jednostka Wojskowa AGAT dziedziczy tradycje Oddziału Dywersji Bojowej AGAT (1943-1944), co jest wyrazem uznania dla bohaterskich żołnierzy Polski Walczącej z okresu II wojny światowej.

W 2012 roku jednostka przyjęła zaszczytne imię generała dywizji Stefana Roweckiego „GROTA” – dowódcy Armii Krajowej, który został aresztowany przez Gestapo właśnie 30 czerwca 1944 roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sejmu RP, administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotów wspierających gliwicką jednostkę.

Wszystkim żołnierzom i ich rodzinom, życzenia zdrowia, wytrwałości i siły złożył starosta gliwicki Waldemar Dombek.