4.05.2022

Mieszkańcy powiatu gliwickiego 2 maja świętowali Święto Flagi oraz dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W wielu miejscach naszego powiatu odbyły się uroczystości, odprawiono msze św. w intencji ojczyzny, a także złożono kwiaty i wiązanki w miejscach narodowej pamięci.

Także w Pyskowicach świętowano obchody Konstytucji 3 Maja. Po mszy świętej w kościele p.w. św. Mikołaja, odprawionej w intencji ojczyzny, odbyło się spotkanie przy pomniku patriotycznym w parku Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz miasta Pyskowice: Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic, Piotr Magda, zastępca burmistrza Pyskowic, Agnieszka Kazubek, sekretarz Miasta Pyskowice, Wacław Kęska, były burmistrz Pyskowic oraz Powiatu Gliwickiego w osobach Waldemara Dombka, starosty gliwickiego, Adama Wojtowicza, wicestarosty gliwickiego, Krystyny Urbańskiej, Anny Smyl i Andrzeja Frejny, radnych Rady Powiatu Gliwickiego. Obecny był także Jarosław Gonciarz, poseł na Sejm RP. Stawili się również przedstawiciele szkół, partii politycznych i stowarzyszeń. Rys historyczny odczytał Dawid Przybyła, uczeń ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich w Pyskowicach. Złożono biało-czerwone wieńce i wiązanki kwiatów.

Przypomnijmy, że Konstytucja 3 Maja to Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.

3 maja to także Święto Maryi Panny Królowej Polski.