Jubileusz 25 lat Powiatu Gliwickiego

Budujemy teraźniejszość dla lepszej przyszłości

23 listopada 1998 roku na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Pierwszemu Staroście Powiatu Zbigniewowi Pańczykowi akt poświadczenia, iż Rzeczpospolita Polska przekazała wspólnocie samorządowej i władzom Powiatu Gliwickiego odpowiedzialność za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym w zakresie należącym dotąd do administracji rządowej.

Z okazji Jubileuszu, w piątek 10 listopada 2023 roku, Andrzej Kurek przewodniczący rady powiatu gliwickiego oraz Włodzimierz Gwiżdż starosta gliwicki zaprosili byłych i obecnych przewodniczących rad, starostów i radnych wszystkich dotychczasowych kadencji oraz przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej na jubileuszowe, uroczyste spotkanie w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

25 lat temu w tej sali odbyła się pierwsza sesja Rady powiatu gliwickiego w której uczestniczyło 45 radnych. Wtedy było trudniej, wtedy powstał AWS, wtedy rządziła lewica. Wszystkie kluby w Radzie ścierały się ze sobą, ale konsensus był zawsze najważniejszy. Tak wspomina tamten czas Andrzej Kurek Przewodniczący Rady oraz organizator tego wydarzenia i dodaje: w tej chwili jest nas, radnych mniej, są całkiem inne tematy, całkiem różne sprawy do załatwienia, ale wydaje mi się, że po to jest ta społeczność, ten samorząd, aby poprzez dyskusję budować teraźniejszość, bo to będzie przekładać się na lepszą przyszłość.

A tak pamięta tamte dni Włodzimierz Gwiżdż obecny starosta powiatu gliwickiego.

Pierwsza kadencja organizowała ten urząd. To było w sumie razem z radnymi 64 osoby razem z pracownikami urzędu. To byli często "ludzie z łapanki". przypadkowi. Wszystko zaczynaliśmy „od zera”. Myślę, że ta reforma, która wtedy została wprowadzona sprawdza się i nikt jak na razie nic lepszego nie wymyślił. I to może funkcjonować Wszystko zależy od ludzi, od tego czy rozmawiamy, bo my musimy ze sobą rozmawiać, dogadywać się i rozwiązywać problemy, które mają mieszkańcy tego powiatu. Nie zapominajmy, że główne kierunki naszego działania to służba zdrowia, oświata, drogownictwo, pomoc społeczna.

Kilka zdań komentarza udzieliła z tej okazji posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas, która w pierwszej kadencji sprawowała funkcję członka zarządu powiatu gliwickiego.

Pamiętam tę salę sprzed 25 lat. Była ponura, niewyremontowana, a dzisiaj jest piękna. Przywołam to co powiedziałam dziś radnym: nie chodzi o to, że się budynki zmieniają, ale najważniejsze jest to, że zmieniają się warunki życia mieszkańców powiatu gliwickiego. Powstają nowe drogi, szkoły, powstaje takie miejsce w którym żyje się po prostu lepiej. To jest sens istnienia samorządu i po to startujemy do wyborów i zostajemy radnymi. Dla mnie to było zawsze ważne, że głosując za uchwałą czy proponując jakieś rozwiązanie starałam się rozważać co będzie najlepsze dla mieszkańców, co ulepszy ich życie, co da im więcej wolności, swobody i ludzkiego podejścia do życia.

Podczas wydarzenia odsłonięta została tablica upamiętniająca Jubileusz 25-lecia i będąca kwintesencją powiatu gliwickiego. Jej autorem jest Stanisław Pietrus artysta rzeźbiarz i medalier. Tablicę wykonano w drewnie lipowym. Polichromowana kompozycja zawiera symboliczne elementy charakterystyczne dla naszego regionu: lasy, zabytki, kawałki węgla, tradycyjna lampka górnicza i herb powiatu.

Zwieńczeniem uroczystości był poczęstunek okolicznościowo przyozdobionym tortem, którym częstował zebranych gości gospodarz Jubileuszu Andrzej Kurek przewodniczący rady powiatu gliwickiego. (js)

Brak wyników