Nagrody w 2020 roku w kategorii zbiorowej

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W GIERAŁTOWICACH

Koło Gospodyń Wiejskich przy Kółku Rolniczym w Gierałtowicach powstało w 1965 r. O początku istnienia działało na rzecz mieszkańców Gierałtowic, a z czasem szerzej, na rzecz okolicznej społeczności. Zorganizowało niezliczoną ilość kursów, szkoleń, warsztatów i spotkań edukacyjnych. Zdobytymi na nich doświadczeniami, a także tymi przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, panie chętnie dzielą się z innymi na różnych festynach, kiermaszach i targach, nie tylko w Gierałtowicach i w powiecie gliwickim, ale i w całej Polsce. KGW jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2010 r. panie zdobyły I miejsce i Złotą warzechę na Festiwalu Żuru w Stanicy i w nagrodę pojechały do Brukseli. W tym samym roku zajęły I miejsce w „Śląskim Festiwalu Rękodzieła” w Chorzowie. Koło kilkakrotnie brało udział w konkursie „Moja Wielkanocna Pisanka” organizowanym w Tychach, gdzie zdobywało nagrody i wyróżnienia, podobnie jak w konkursach na najpiękniejsze kroszonki, ogłaszanych przez Muzeum w Gliwicach i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. W 2012 r. KGW otrzymało tytuł „Zasłużony dla Gminy Gierałtowice”. W plebiscycie „Dziennika Zachodniego” w 2016 r. zostało wybrane najpopularniejszym KGW w województwie śląskim. Panie chętnie uczestniczą w pracach społecznych i akcjach charytatywnych – koło doprowadziło przed laty m.in. do wybudowania otwartego basenu na boisku szkolnym, a obecnie wspiera akcję zbierania funduszy dla chorego Frania. Ponadto stałym zadaniem KGW w Gierałtowicach jest przygotowanie korony dożynkowej i współorganizacja święta plonów. Koło współpracują ze szkołą, parafią i licznymi organizacjami.

STOWARZYSZENIE PILCHOWICZANIE PILCHOWICZANOM

Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom (SPP) działa od 2008 r. Może się pochwalić licznymi działaniami, z których zdecydowana większość to imprezy cykliczne organizowane już od wielu lat. Są to m.in. Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota, Koncert Młodych Talentów, Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny, Targi Wolnego Czasu, Letnie Kino Plenerowe, warsztaty i plenery malarskie, wernisaże, konkursy fotograficzne, warsztaty wielkanocne, bożonarodzeniowe, ceramiczne itp., koncerty kolęd i muzyki klasycznej, spotkania i imprezy popularyzujące lokalne zwyczaje, takie jak szkubki czy babski comber, spotkania z artystami, organizacja wyjazdów krajoznawczych, digitalizacja zdjęć archiwalnych dot. historii Pilchowic, opracowywanie i wydanie cykli publikacji „Pamiętajmy nasze dziedzictwo”, opracowywanie artykułów prasowych – a od 2016 r. również wydawanie „Informacji Kulturalnych i Historycznych z Gminy Pilchowice”. Stowarzyszenie może również poszczycić się realizacją działań infrastrukturalnych, do których należy m. in. budowa siłowni plenerowej (dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków PROW 2007-2013) czy rozbudowa placu zabaw w parku przy ul. Damrota w Pilchowicach. SPP w swoich działaniach pokazuje, jak realizować projekty, które swą tematyką i formą mogą zainteresować każdego niezależnie od wieku. Stała współpraca z instytucjami kultury, jednostkami samorządu terytorialnego i innymi organizacjami pozarządowymi, a także kreatywność i przedsiębiorczość sprawiają, że SPP jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podmiotów społecznych w gminie Pilchowice. To m.in. dzięki tym działaniom sołectwo Pilchowice w 2017 r. uzyskało tytuł Najpiękniejszej Wsi Województwa Śląskiego.