Marian Płaszczyk
Od lat swoim działaniem stara się wzbudzać pozytywne emocje. Kocha sport, bieganie, ale też bycie blisko katolickich wartości.
Marian Płaszczyk jest działaczem społecznym, animatorem biegania, zawodnikiem nieistniejącego już klubu Unia Krywałd(a trenerem był m. in. Olimpijczyk śp. Emil Kiszka) prowadzącym działalność popularyzującą bieganie.
Pan Marian jako Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy (od 2001 roku), nie poprzestaje tylko na uczestniczeniu w uroczystościach religijnych, ale aktywnie bierze udział w realizacji celów statutowych stowarzyszenia. Pielgrzymki na Jasną Górę, czy też do Marianosztra na Węgry, planuje we współpracy z przedstawicielami Kościoła, zyskując ich aprobatę i pomoc w ich przeprowadzeniu. Ceniony przez Generała Paulinów Ojca dr Arnolda Chrapkowskiego, a także byłego Przeora Jasnej Góry – Ojca Mariana Waligóry oraz aktualnego O. Samuela Pacholskiego, co skutkuje corocznymi pielgrzymkami na Jasną Górę.
W ostatnich latach Marian Płaszczyk organizuje cykliczne pielgrzymki biegowe na Jasną Górę z Parafii Cyryla i Metodego. (miesiąc – maj), która w tym roku odbyła się już po raz ósmy. W 100-lecie odzyskania niepodległości, w hołdzie Ojcom Niepodległości – zorganizował sztafetę biegową pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy W ubiegłych latach z kolei przygotował pielgrzymkę biegową do Sanktuarium Maryjnego w Marianosztra na Węgrzech, skąd przybyli Paulini na Jasnogórskie Wzgórze. Było to związane z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem przyjął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wacław Depo – Metropolita Częstochowski, Generał Paulinów O. Arnold Chrapkowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz starosta gliwicki – Waldemar Dombek.
Laureat Bene Meritus może poszczycić się licznymi odznaczeniami. Za zasługi dla sportu, Minister Sportu i Turystyki przyznał Marianowi Płaszczykowi odznaczenie w postaci Srebrnej, a następnie Złotej Odznaki za wybitne osiągnięcia w zakresie pracy społecznej dla sportu. Ponadto, na wniosek Knurowskiego WOPR została mu nadana Odznaka Błękitnego Krzyża. Otrzymał także Złotą Odznakę im. Jana Kilińskiego za zasługi dla Rzemiosła, oraz za wyszkolonych uczniów. A w 2018 r. otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. Za swoją działalność otrzymał także z rąk Prezydenta Knurowa – dyplom za rozwijanie biegania i promocję sportu w Knurowie i poza nim (2019 r.).
W 2019 roku zorganizował pielgrzymkę z sanktuarium Șumuleu Ciuc w Rumunii na Jasną Górę. Z kolei w lipcu 2020 r. Marian Płaszczyk organizował i koordynował 3-dniową pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę (ku czci św. Aleksego Rzymianina, opiekuna pielgrzymów, wędrowców, ubogich, a przede wszystkim orędownika w czasie pandemii)
Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zorganizował pielgrzymkę biegowo-rowerową (od Wilczy, poprzez Oświęcim, Wadowice, Limanowe, Stary Sącz, Jamnę, Kraków-JASNĄ GÓRĘ) – wrzesień 2020 r.
Rok 2021 także obfitował w wydarzenia pielgrzymkowe, które pan Marian organizował jako osoba świecka (z powodu zakazu wydanego przez abp Skworca dla księży). W tymże roku przygotował, oprócz kilku znamiennych wydarzeń, jedno z najważniejszych przedsięwzięć pielgrzymkowych, a mianowicie pielgrzymkę z Jasnej Góry do Grekokatolickiego Sanktuarium Maryjnego w Zarwanicy na Ukrainie, wskazując na dwie wspaniałe chrześcijańskie tradycje – Zachodnią i Wschodnią.
Rok 2022 to także szereg wydarzeń i wyzwań religijnych. Między innymi Ekstremalna Droga Krzyżowa, majowa pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa na Jasną Górę oraz na przełomie czerwca-lipca do Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Lublinie. Jak sam wskazuje, ważnym przedsięwzięciem będzie także postawienie Krzyża w okolicy Nowego Sącza – w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Królowej Górnej. Takie krzyże powstały już w 2018 r. przed domem w Knurowie, poświęcony przez ówczesnego Przeora Jasnej Góry – O. Mariana Waligóry oraz w 2019 przed Parafią Cyryla i Metodego w Knurowie.
Przez kilkanaście lat intensywnej działalności Marian Płaszczyk wspaniale promował Powiat Gliwicki na arenie krajowej, wielokrotnie uzyskując Honorowy Patronat Starosty Gliwickiego nad organizowanymi wydarzeniami.