Nagroda w 2015 roku w kategorii indywidualnej

Gizela Kensy-Reginek z Knurowa

Lekarz medycyny Gizela Kensy-Reginek od ukończenia studiów w Śląskiej Akademii Medycznej jest mieszkanką Knurowa. Z tym miastem związała całe swoje życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Od 45 lat, po uzyskaniu specjalizacji z pediatrii w rybnickim szpitalu, leczy najmłodszych mieszkanców Knurowa. Obecnie służy już trzeciemu pokoleniu knurowian w poradni przy Dywizji Kościuszkowskiej. Zawsze uśmiechnięta, ofiarna i serdeczna, zaszczepiająca otoczeniu swój życiowy optymizm. Swoją zasadniczą pracę zawsze łączyła z dodatkowymi zajęciami. Najpierw była to opieka medyczna w żłobku, potem nad dziećmi specjalnej troski w szkole specjalnej, wreszcie w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Knurowie. Wyróźniona mininisterialnym odznaczeniem „Za zasługi dla ochrony zdrowia" i „Srebrnym Krzyżem Zasługi" oraz wieloma dyplomami.

Lekarz Gizela Kensy-Reginek przez wiele lat była kierownikiem Poradni Higieny Szkolnej, powszechnie chwaloną za wzorowe prowadzenie spraw związanych z rozwojem dzieci i młodzieży. Zawsze aktywna społecznie, udzielała pomocy Stowarzyszeniu CUM Amicis w pięknej idei integracji dzieci naszych sąsiednich krajów i przybliżaniu im ojczyzny swoich przodków. Organizowała festyny pediatryczne, aby przez zabawę propagować wiedzę medyczną i oświatę sanitarną. Niezapomniane przez knurowskie dzieci są jej spotkania „mikołajkowe". Była rownież inicjatorką i wspołzałożycielką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Knurowie. Nadal aktywnie uczestniczy w zajęciach tego uniwersytetu prowadząc zajęcia w szkole babć i dziadków. Brała udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom" w przedszkolu nr 3 w Szczygłowicach. Przez swoich małych i większych pacjentów nominowana do „Orderu Uśmiechu".

Stefan Kusz z gminy Wielowieś

Stefan Kusz był radnym Rady Narodowej w Gliwicach, sołtysem wsi Radonia, posłem na Sejm, do roku 2014 wieloletnim radnym Rady Gminy Wielowieś, a w latach 2010 — 2014 przewodniczącym Rady Gminy Wielowieś, sekretarzem OSP Radonia, wiceprezesem Kółka Rolniczego, wiceprezesem LKS „Zryw" Radonia oraz prezesem LKS „Zryw" Radonia. Przez wszystkie lata pracy wielokrotnie odznaczany od brązowego do złotego krzyża zasługi dla województwa katowickiego oraz srebrną odznaką „Zasłużony dla Województwa Katowickiego".

Stefan Kusz od urodzenia związany jest z Gminą Wielowieś. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym nie tylko swojej miejscowości, ale rownież całej gminy. Pelnił wiele funkcji społecznych, jest aktywnym działaczem Ludowego Klubu Sportowego „Zryw" Radonia. Jego pasją jest myślistwo, posiada w swoich zbiorach trofea z wielu krajów. Jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, prezesem koła „Knieja 3", członkiem Okręgowej Rady Łowieckiej, Komisji Kynologicznej, instruktorem i sędzią Strzelectwa Myśliwskiego.