Aplikacja mObywatel – dokumenty pod ręką - portfel elektroniczny.
Aplikacja mObywatel
– dokumenty pod ręką - portfel elektroniczny
mObywatel (dawniej mTożsamość) to darmowa aplikacja, dzięki której uzyskasz dostęp do najważniejszych dokumentów np. dowodu osobistego, prawa jazdy, recepty a nawet punktów karnych.
Dzięki aplikacji mObywatel masz dostęp do najważniejszych danych i możesz potwierdzić tożsamość, np. podczas kontroli w pociągu lub na poczcie, kiedy chcesz odebrać przesyłkę poleconą.
mObywatel na co dzień
Jeśli na co dzień korzystasz z profilu zaufanego i wiele spraw załatwiasz online. W razie potrzeby w kilka chwil uzyskasz dostęp do najważniejszych dokumentów.
Jak skorzystać z aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.
- Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
- Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
wystarczy kilka kroków:
- pobierz aplikację mObywatel ze sklepu Google Play lub AppStore,
- zapoznaj się z podstawowymi informacjami i zaakceptuj regulamin,
- dodaj dokument – zaloguj się przez bank profilem zaufanym i postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie telefonu.
mObywatel– jak to działa
mObywatel pobiera takie dane jak:
- imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL – z Rejestru PESEL
- zdjęcie, datę ważności, numeru dowodu i informacje, kto wydał dokument – z Rejestru Dowodów Osobistych.
Informacje, które są dostępne w aplikacji pochodzą z rejestrów państwowych. Wszystkie Twoje dane w aplikacji są bezpieczne, podpisane certyfikatem i zaszyfrowane.
Co się stanie, kiedy zgubisz telefon lub ktoś Ci go ukradnie?
Dane w aplikacji są bezpieczne dzięki szyfrowaniu. Poza Twoimi standardowymi zabezpieczeniami dostępu do telefonu, aplikacja za każdym razem wymaga podania PIN-u.
Kto i jak zweryfikuje, że dane są prawdziwe
Jeśli chcesz skorzystać z mObywatela i w ten sposób potwierdzić swoją tożsamość, wystarczy pokazać widok dokumentu w telefonie. Osoba, która sprawdza, czy Ty to Ty (np. urzędnik, policjant), powinna go obejrzeć i zweryfikować.
Warto wiedzieć
Ze względu na przepisy prawa w niektórych sytuacjach nie potwierdzisz tożsamości przez aplikację mObywatel. Dowód osobisty lub paszport są wymagane np. w banku, na lotnisku, podczas rejestracji karty SIM, u notariusza.
Z aplikacji mObywatel nie skorzystasz też wtedy, gdy twój dowód osobisty jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży lub zagubienia lub nie masz dostępu do internetu.
mObywatel dla kierowcy
Kierowcy mogą korzystać z trzech ważnych funkcji mObywatela:
- cyfrowego prawa jazdy (mPrawo jazdy),
- cyfrowego dowodu rejestracyjnego (mPojazd),
- licznika punktów karnych.
Cyfrowe prawo jazdy jest odpowiednikiem jego fizycznej formy i zawiera te same informacje (z Centralnej Ewidencji Kierowców) i zdjęcie (takie, jak w dowodzie osobistym). Możesz z niego skorzystać:
- podczas kontroli drogowej,
- gdy kupujesz ubezpieczenie,
- w przypadku kolizji - aby potwierdzić swoje uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji,
- gdy wypożyczasz samochód.
⇒Aby potwierdzić, że masz odpowiednie uprawnienia, wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel.
Usługa mPojazd to Twój cyfrowy dowód rejestracyjny. Możesz z niej skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, motocykla, skutera. Dane w aplikacji są pobierane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Nie zobaczysz w niej pojazdów firmowych, leasingowanych i wypożyczonych.
W aplikacji mObywatel znajdziesz także najważniejsze informacje o polisie OC swojego pojazdu: nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia OC i jego wariant. Przed końcem umowy aplikacja powiadomi Cię,
że ważność OC niedługo się skończy.
Dane o nowej polisie mogą być dostępne nawet 30 dni po jej zakupie.
Kiedy minie 30 dni od zakupu nowej polisy OC, uruchom aplikację mObywatel i odśwież informacje w usłudze mPojazd.
Punkty karne
Usługa "Punkty karne online" jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo jazdy.
Informacje do Punktów karnych online pobierane są raz na dobę - aktualizacja odbywa się codziennie około godziny 6.00.
Do prawidłowego działania usługi Licznik punktów karnych niezbędny jest ważny certyfikat wydany dla dokumentu mObywatel.
mObywatel do lekarza i apteki
Z eReceptą wykupisz leki bez podawania swojego numeru PESEL. Możesz także zrealizować recepty swoich dzieci i osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo. Wystarczy, że w aptece pokażesz ekran telefonu z kodem QR recepty lub podasz PESEL osoby, na którą lekarz wystawił receptę i cyfry pod kodem QR.
Aby skorzystać z eRecepty, musisz mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta
Jeśli go nie masz, utworzysz je automatycznie po akceptacji regulaminu w aplikacji mObywatel.
mObywatel do szkoły i na studia
Dla uczniów i studentów legitymacja to podstawa. Mogą w ten sposób udowodnić, że jeszcze się uczą i dzięki temu korzystają z wielu ulg i zwolnień. Kod, który aktywuje legitymację szkolną lub studencką w telefonie można otrzymać w sekretariacie szkoły lub uczelni.
Warto wiedzieć
Cyfrowa wersja legitymacji szkolnej jest dostępna dla uczniów szkół, które podpisały odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji i korzystają z systemu mLegitymacji.
mObywatel na wakacje nie tylko za granicą
Podczas podróży przyda Ci się Unijny Certyfikat COVID, aby swobodniej i bezpieczniej podróżować po Europie w czasie pandemii. Certyfikat wydają i akceptują wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. W aplikacji mObywatel masz go zawsze pod ręką, np. przy odprawie na lotnisku lub na granicy danego kraju.
Jeśli planujesz zagraniczną podróż, w aplikacji znajdziesz też niezbędnik „Polak za granicą”. Po wybraniu kraju z listy sprawdzisz najważniejsze informacje o kraju,
do którego wyjeżdżasz i będziesz cały czas na bieżąco.
Podróżujesz po Polsce? Skorzystaj z usługi Bilkom
W aplikacji mObywatel zobaczysz swoje bilety kolejowe (tylko te, które kupisz w systemie PKP Informatyka przez stronę bilkom.pl).
mObywatel dla rodzin
Karta Dużej Rodziny jest dostępna dla rodzin wielodzietnych. Dzięki niej rodziny mogą korzystać z licznych zniżek i przywilejów. Jeśli na co dzień jej używasz, możesz ją dodać także do aplikacji mObywatel. Wystarczy, że masz ważny dowód osobisty lub mLegitymację szkolną.
Źródło: