Nagroda w 2011 roku w kategorii zbiorowej

Teatr Młodzieżowy Carpe Diem

Pasja, młodzieńczy zapał i entuzjazm w połączeniu z aktorskim profesjonalizmem – tak najkrócej można scharakteryzować Carpe Diem. Teatr działa w Pyskowicach od 10 lat. W tym czasie zrealizował ponad 50 premier, a jego każdy kolejny spektakl budzi zachwyt widzów.
Założycielką, autorką wszystkich scenariuszy i reżyserką przedstawień jest Agnieszka Nalepka, a autorem scenografii oraz instruktorem wokalnym Adam Wójcik. Obecnie w teatrze występuje około 40 młodych aktorów. Wysoki poziom zrealizowanych przedsięwzięć oraz niewątpliwy talent wykonawców  sprawił, iż teatr ma rzesze wielbicieli nie tylko w Pyskowicach, ale również w naszym powiecie, w Polsce, a nawet poza jej granicami. Każdy spektakl ogląda od kilkuset do kilku tysięcy osób, a bilety na spektakle wciąż są towarem deficytowym. W 2010 r. soliści teatru nagrali piosenkę pt. „Ballada o Pyskowicach”, która stała się nieoficjalnym hymnem Pyskowic.

Teatr Młodzieżowy Capre Diem poprzez swoją działalność stał się rozpoznawalną marką Pyskowic i Powiatu Gliwickiego. Niezwykle wysoki poziom realizowanych przedsięwzięć przełamuje stereotypowe postrzeganie teatrów młodzieżowych czy amatorskich.

Tematyka przedstawień tego teatru jest bardzo różnorodna. Część to spektakle o  charakterze rozrywkowym, inne są też okolicznościowe, np. niepodległościowe i bardzo poważne, poświęcone m.in. papieżowi Janowi Pawłowi II.

Teatr Carpe Diem daje młodzieży możliwość kształtowania talentów artystycznych, a poprzez odwoływanie się do autorytetów – takich jak Jan Paweł II, jak również ambitnych i cenionych polskich pisarzy, czy też znanych, aczkolwiek czasem już nieco zapomnianych piosenek – edukuje również publiczność. Carpe Diem to teatr nietuzinkowy, pełen pozytywnej energii i pomysłów, zachwycający talentem oraz urokiem młodych artystów. To grupa młodych ludzi, która dzięki profesjonalizmowi instruktorów i ciężkiej pracy całego zespołu stała się wizytówką naszego regionu.

Koło Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach

Koło powstało ponad 30 lat temu i od początku podejmowało wiele inicjatyw i przedsięwzięć promujących Gierałtowice i Ziemię Gliwicką, a adresowanych do mieszkańców gminy i okolic. Znane jest z licznych działań o charakterze poznawczym, kulturalnym, patriotycznym, społecznym i integracyjnym.

Trudno wymienić tu wszystkie imprezy, uroczystości, festiwale, konkursy i wydawnictwa, które zawdzięczamy gierałtowickiemu Kołu Związku Górnośląskiego. Jego mocną stroną jest przypominanie historii, tradycji i kultury oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Służą temu liczne i bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym spotkania z ciekawymi ludźmi. Pielęgnują pamięć o ludziach, miejscach i wydarzeniach mających ogromne znacznie dla budowania naszej tożsamości.

Trwałym śladem pielęgnowania wydarzeń z przeszłości jest wydanie książek i  albumów, które cieszyły się ogromną popularnością i trafiły na półki w licznych domach. Dla wielu stały się cząstką „małej ojczyzny” i z sentymentem zostały zabrane poza granice Polski. Z kolei coroczne koncerty organowe organizowane w Dniu Papieskim stwarzają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności organistom z okolicznych kościołów i miejscowości, a dla mieszkańców powiatu są poszerzeniem oferty imprez kulturalnych.

Ważną częścią działalności Koła jest organizowanie wycieczek do miejsc o istotnych walorach historycznych i turystycznych m.in. Warszawy, Krakowa, Lichenia, Cieszyna czy Krzyżowej. W latach 2008-2009 realizowany był projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie... – poznajemy Powiat Gliwicki”, w ramach którego organizowano wycieczki do ciekawych miejsc Ziemi Gliwickiej. Ich owocem była wystawa zdjęć zrobionych przez uczestników i konkurs wiedzy o Powiecie Gliwickim.

Przez wszystkie działania Koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach przewija się aspekt, mający na celu integrację lokalnej społeczności. Wiele uwagi poświęca ono również upamiętnieniu miejsc ważnych dla historii mieszkańców tej „małej ojczyzny”.