Nagroda w 2024 roku w kategorii indywidualnej

Pani Monika Organiściok – chudowianka z urodzenia. Od lat kultywuje lokalne tradycje i gwarę śląską. Jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Chudowie. Przez ponad 30 lat występowała w chudowskim chórze „Bel Canto”

• W 1997r. kiedy przeszła na emeryturę, jeszcze bardziej zaangażowała sięw społeczne działania. Jednym z przejawów tej działalności było zdobycie tytułu pierwszej „Ślązaczki Roku 1993” w konkursie „Po naszymu czyli po Śląsku”.
  • W 1996 r. w konkursie pod patronatem Wojewody Śląskiego na najlepszą rodzinę wielopokoleniową podczas „Śląskich Godów” zdobyła I miejsce. Brała udział w filmach dokumentalnych o śląskich tradycjach, założyła kapelę podwórkową „Trzi Cile” oraz kabaret „Kapela zagrodkowa” z Chudowa, w którym również występuje.
  • W 2005r. zdobyła I miejsce w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” i otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego. Napisała i opracowała przedstawienie historyczne z okazji 700-lecia Chudowa pt. „Jak to downiej w Chudowie bywało”.
  • W 2010 roku prowadziła dla Fundacji Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska” z Koszęcina cykl spotkań pt. „Śląskie bery dla dzieci”.
  • W 2012r. roku Pani Organiściok została uhonorowana nagrodą „Zasłużona dla gminy Gierałtowice”,
  • W 2020 r. Pani Monika Organiściok wystąpiła w programie Telewizji Silezia pt. „Nasze strony”. Nagrała również słuchowisko radiowe, gdzie opowiada w gwarze śląskiej o założonej przez siebie „Izbie łod Starki”. Słuchowisko to wyróżnione zostało w konkursie na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce „Ludowy Oskar”.
  • w 2023 roku została jedną z bohaterek cyklu wywiadów z kobietami „stąd”.

Pani Monika miała zawsze jeden cel – ocalić od zapomnienia kuchnię śląską, gwarę, tradycję i kulturę śląską.

Pani Sabina Olbrich-Szafraniec - śpiewaczka operowa, operetkowa oraz musicalowa, pedagog gliwickich szkół muzycznych, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Pani Sabina inicjuje i współorganizuje szereg przedsięwzięć ukierunkowanych na rozwijanie dziedzictwa kultury muzycznej przy współpracy z instytucjami kultury oraz mnóstwem organizacji społecznych i religijnych. Podejmuje się również integrowania środowisk kultury w gminie Toszek oraz promuje dziedzictwo kultury muzycznej na terenie powiatu gliwickiego.

W ostatnich latach uhonorowana została wieloma nagrodami:

• w 2011 roku otrzymała Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego,
  • Złotą Odznakę Honorową za zasługi w pracy społecznej Polskiego Związku Chórów i Orkiestr,
  • w 2012 roku została uhonorowana odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,
  • w 2021 roku otrzymała nagrodę „Człowiek Roku Ziemi Toszeckiej 2020”.