Nagroda w 2017 roku w kategorii zbiorowej

Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Proboszczowice

Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Proboszczowice jest jednym z najlepiej funkcjonujących tego typu gospodarstw w regionie. Od wielu lat prowadzi szeroką działalność rolniczą, gastronomiczno-noclegową, handlową oraz edukacyjną. Niemalże co dnia „Ranczo” tętni życiem, organizując spotkania dla wielu środowisk i szkół, przedszkoli, seniorów, Kół Gospodyń Wiejskich, uczelni, samorządów, firm, zakładów pracy, instytucji itd.

Pracownicy „Rancza” kultywują śląskie i polskie tradycje regionalne oraz narodowe. Niosą pomoc potrzebującym i zawsze nakarmią głodnych i napoją spragnionych. To niezwykle pracowici i otwarci ludzie. Uzyskali wiele wyróżnień, nagród, pucharów za swoją działalność oraz sztandarowe dania, takie jak np. wieprzek filowany.

„Ranczo” Proboszczowice na czele ze swoim charyzmatycznym właścicielem, Krystianem Kiełbasą i jego żoną Kornelią Bieniek-Kiełbasą oraz dziećmi jest swego rodzaju wizytówką powiatu gliwickiego.

Obsługuje liczne powiatowe imprezy i uroczystości, jak trzeba działa charytatywnie. Gości u siebie przybywających do powiatu gliwickiego partnerów samorządu, m. in. z Niemiec, Walii i Czech. Promuje nasz powiat w kraju i zagranicą.

Zespół „Przebudzenie” z Pyskowic

Zespół „Przebudzenie” zapoczątkował swoją działalność w październiku 2012 roku. Inicjatorami powstania zespołu są: siostra Barbara Mroziak ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej i Adam Wójcik, obecnie kierownik Zespołu. Zespół tworzą ludzie, których łączy radość wspólnego bycia i radość śpiewania. Uczestnicy mają od 18 do 60 lat, wykonują wiele zawodów, działają na różnych polach i stworzyli wspólnie muzyczną rodzinę, która liczy ponad 30 osób. W zespole śpiewają m.in. nauczyciele z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, samorządowcy, urzędnicy oraz ludzie wielu innych profesji. Są entuzjastami, którzy w trakcie koncertów dzielą się z publicznością radością oraz potęgą swoich talentów wokalnych.

Nie zamykają się w określonym gatunku muzycznym czy tematyce. Śpiewają utwory religijne, w tym gospel, inspirują ich też tacy wykonawcy jak np. G. Łobaszewska, M. Jackson, M. Bajor czy W. Houston. Wybierają piosenki mądre, refleksyjne, energetyczne. W celu podniesienia swoich umiejętności biorą udział np. w spotkaniach warsztatowych z profesjonalnymi muzykami takimi jak: Karolina Glazer, Ken Burton, Gabriela Gąsior, Gabriela Blacha, którzy reprezentują różne style muzyczne (jazz, gospel).

„Przebudzenie” ma na swoim koncie sukces w postaci zdobycia pierwszego miejsca w prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo. Zespół zaprezentował się w pięknym stylu podczas wspólnego koncertu z charyzmatycznym CLARET GOSPEL z Wybrzeża Kości Słoniowej regularnie występującym w Polsce. Do słynnych koncertów Przebudzenia należy support przed TGD, czyli zespołem Trzecia Godzina Dnia – znanym polskim pop-gospelowym chórem chrześcijańskim. Zespół został zaproszony przez Karolinę Glazer, polską wokalistkę jazzową i kompozytorkę, do współpracy przy nagraniu płyty.

„Przebudzenie” koncertuje w kościołach, centrach kultury, na licznych imprezach plenerowych i kulturalnych w naszym regionie, często występując charytatywnie.

„Przebudzenie” efektownie i efektywnie promuje Powiat Gliwicki w województwie śląskim i poza nim.