Nagroda w 2013 roku w kategorii indywidualnej

Alfred Kubicki

Alfred Wilhelm Kubicki należał do organizacji: LSZ, PCK, Kółko Rolnicze, LOK, OSP. Posiada Złoty Znak Związku OSP RP oraz Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Uchwałą Rady Państwa z dnia 3 lipca 1985 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Druh Alfred Kubicki wstąpił do OSP w Zakładach Koksowniczych Knurów w roku 1952. Był aktywnym i sumiennym strażakiem, zdobył I i II stopień strażaka. Później przeniósł się do OSP Gierałtowice, gdzie jest członkiem do dziś. W OSP Gierałtowice pełnił różne funkcje w zarządzie, takie jak: skarbnik, prezes, sekretarz. W okresie sprawowania funkcji prezesa był inicjatorem akcji budowy remizy strażackiej. W 1981 roku remiza została oddana do użytku. Jednostka otrzymała nowy samochód bojowy. W 1983 roku społeczeństwo sołectwa Gierałtowice ufundowało i przekazało sztandar związkowy. Pełni różne funkcje społeczne: w LKS na terenie gminy Gierałtowice członek Zarządu Gminnego LZS, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej LZS do roku 2012, członek Głównej Komisji Rewizyjnej LZS w Warszawie przez 12 lat, członek Kółka Rolniczego w Gierałtowicach. Od powołania Powiatowych Zarządów OSP RP do dnia dzisiejszego pełni funkcję wiceprezesa ds. organizacyjnych, następnie zajmował stanowisko przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej Gierałtowice, później – sekretarz Urzędu Gminy Gierałtowice, od roku 1991 do 1998 – przewodniczący Rady Sołeckiej Gierałtowice. Prowadzi bardzo aktywną pracę wśród młodzieży szkolnej, organizuje otwarte dni remizy. Zdobył sobie zaufanie wśród członków OSP, jak również społeczeństwa sołectwa.
Alfred Kubicki jest twarzą ochotników, pokazuje swoją pracą, że ratowanie mienia i życia ludzi jest ponadczasowe. Nadal czynnie pracuje społecznie jako wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gliwicach – dając innym przykład bezinteresownej służby publicznej.