Nagroda w 2007 roku w kategorii osoba fizyczna

Stefania Grzegorzyca z Knurowa

Śp. Stefania Grzegorzyca przez 30 lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego. W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadziła w szkole teatr poezji. Była nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat strojów, obyczajów i gwary śląskiej. W 1995 roku założyła dziecięcy zespół folklorystyczny „Wrazidloki” im. Czesława Jasicy, w którym przez 11 lat była kierownikiem artystycznym. Przez te lata reprezentowała miasto i powiat na licznych festiwalach i konkursach. Była laureatką III edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, w którym zajęła III miejsce. Pani Stefania Grzegorzyca jest autorką słów hymnu miasta Knurów i dwukrotnie została nominowana do tytułu „Człowieka Ziemi Gliwickiej”. Swoje refleksje przelewała na papier, czego rezultatem jest wydany tomik poezji „A jak się urodzisz”.