Nagroda w 2015 roku w kategorii zbiorowej
Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum w Pyskowicach"
Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Idea powstania hospicjum w Pyskowicach zrodziła się w roku 2002 z inicjatywy śp. lek. med. Hanny Smolik-Ziemniak oraz ks. Zbigniewa Wnękowicza, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pyskowicach. W pierwszych latach działalność i idea hospicyjna prowadzona była pod szyldem Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, natomiast Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum w Pyskowicach" zarejestrowano w 2005 r. Zespół (lekarz — pielęgniarka — duchowny) wspierany przez wolontariuszy obejmuje bezpłatną opiekę chorych i ich rodziny. Hospicjum Domowe zajmuje się opieką nad ciężko chorymi na choroby nowotworowe.
Stowarzyszenie obejmuje swoją działalnością miasto Pyskowice oraz okoliczne miejscowości z terenu Powiatu Gliwickiego. Członkowie Stowarzyszenia na co dzień zajmują się przede wszystkim poprawą jakości życia pacjenta z cieżką chorobą poprzez likwidację objawów, zapewnienie bezpieczeństwa chorym i ich rodzinom. Ich praca umożliwia nieuleczalnie chorym i umierającym przebywanie w domu, w gronie najbliższych osób poprzez ograniczenie do minimum potrzeby hospitalizacji. Leczenie szpitalne nie może przynieść już poprawy stanu zdrowia i dalszy pobyt w szpitalu nie ma sensu. Chory potrzebuje zniesienia bólu, starannej pielęgnacji oraz wsparcia psychicznego duchowego w obliczu śmierci. Opieka musi być zapewniona przez całą dobę, by pomóc w każdej chwili. Hospicjum w Pyskowicach od wielu lat pełni taką funkcję. Członkowie Stowarzyszenia poprzez swoją działalność kształtują postawy szacunku wobec życia i człowieka. Udzielają opieki medycznej, opiekuńczej, psychologicznej i duchowej osobom terminalnie chorym na chorobę nowotworową oraz pomagają w sprawowaniu opieki. Obecnie opiekę nad pacjentami sprawuje 3 lekarzy medycyny, 6 pielęgniarek, 2 fizjoterapeutki, psycholog, ksiądz i 25 wolontariuszy. Ta trudna praca wymaga od nich poświęcenia, czasu i umiłowania człowieka chorego. Nie każdy jest w stanie jej podołać. Oni jednak trwają w swojej dzialalności niezmiennie przez wiele lat. Opieka hospicyjna jest trudna do przecenienia. Pomaga wyrobić dojrzałą postawę wobec życia i śmierci. Zaangażowanych w funkcjonowanie pyskowickiego hospicjum jest także wielu ludzi młodych. Pyskowickie hospicjum jest bardzo ważnym społecznie działaniem w gminie Pyskowice i okolicznych miejscowościach sąsiednich gmin. Opieka hospicyjna daje chorym i ich rodzinom poczucie, że nie są osamotnieni i pozostawieni sami sobie. W roku 2015 Stowarzyszenie obchodzi 10-lecie swojej działalności. Przyznanie nagrody Bene Meritus jest wyrazem uznania dla działalności Stowarzyszenia oraz uhonorowaniem osob pracujących w hospicjum.
Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Kotulin
Orkiestra Dęta w Kotulinie działa nieprzerwanie od 1893 r. lat gromadząc mieszkańców Kotulina i okolic. Od początku jej istnienia szkoleniem członków orkiestry zajmował się najlepszy z muzykantów. Obecnie większość członkow orkiestry ukonczyła szkoły muzyczne lub jeszcze się w nich uczy, uzyskując bardzo dobre wyniki i zdobywając liczne wyrożnienia. W ostatnich latach osobą prowadzącą orkiestrę i uczącą jej członków był Romuald Krupa. Od czterech lat dyrygentem i prowadzącym orkiestrę jest Harald Powrósło, wychowanek orkiestry, absolwent szkoły muzycznej i muzyk Filharmonii Opolskiej. Orkiestra Dęta reprezentuje Kotulin, gminę Toszek, powiat gliwicki i województwo ślkąskie, a tym samym nasz kraj, dając koncerty w Czechach i Niemczech. Sumienna i systematyczna praca owocuje licznymi występami, uświetnia uroczystości kościelne, imprezy okolicznościowe, festyny, dożynki, parady, orkiestry i przeglądy muzyczne. Orkiestra jest formacją otwartą dla wszystkich, którzy potrafią grać na instrumentach wchodzących w skład orkiestr dętych. Stały skład orkiestry to ponad 40 osób w różnym wieku. Obecnie orkiestra posiada bogaty program, który jest dostosowany do możliwości wykonawczych członków orkiestry. Działalność koncertowa orkiestry jest najlepszą wizytówką i zachętą dla młodszych i starszych osób, które mają w planach wstąpić w szeregi orkiestry. Osiągnięcia ostatnich lat: 2012 — III miejsce na XX Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy; 2014 - II miejsce na XXII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy. Liczne coroczne zaproszenia do udziału w paradach orkiestr:
- Festiwal Orkiestr w Białej
- Festiwal Orkiestr w Polskiej Cerkwi
- Prószkowskie Parady Orkiestr Dętych
Prezentacja orkiestry połączona z odegraniem hymnów podczas meczu piłkarskiego reprezentacji Polski i Włoch — juniorów na stadionie Piasta Gliwice.
Reprezentowanie Górnego Śląska podczas mszy świętej połączonej z pielgrzymką mniejszości narodowych we wrocławskiej katedrze.
Cotygodniowe próby dla młodych osób to czas na zdobywanie doświadczenia, nauka czytania nut, zdobywanie muzycznych umiejętności i pracy w grupach. Dla starszych członków orkiestry to inny sposób spędzenia czasu, spotkania z rówieśnikami i dobra zabawa podczas gry na instrumentach. A dla najstarszych to relaks od trudów dnia codziennego, radość z muzykowania, przeżycie przygody połączonej z dowartościowaniem swojej osoby na scenie. Jednak wszystkich członków orkiestry łączy jedno: zamiłowanie do muzyki i muzykowania.