20.03.2023

Odbyły się 18 marca i zapamiętamy je jako eksplozję dziecięcej radości, kolorów i twórczych zabaw! W tym dniu świętowaliśmy także Europejski Dzień Logopedy.

Obchody rozpoczęły się blokiem wykładów dla rodziców poświęconych tematom wspomagania rozwoju mowy i masażu logopedycznego. Poprowadziły je neurologopedki pracujące w poradni. Rodzice otrzymali mnóstwo wskazówek, w jaki sposób zadbać o wszechstronny rozwój dziecka, aby mowa mogła rozwijać się prawidłowo. Wszystkim chętnym przekazaliśmy dodatkowe materiały w formie pisemnej na temat etapów rozwoju mowy i proponowanych ćwiczeń profilaktycznych.

Dla dzieci wielką atrakcją były warsztaty wykreowane przez pedagożki i logopedki. Wspólnie cieszono się zabawami logopedycznymi, ruchowymi, muzycznymi, słuchowymi i plastycznymi. Dzieci uczyły się poprzez zabawę – odbyło się mini przedstawienie z pacynkami, gimnastyka buzi i języka na wesoło, zabawy oddechowe z bańkami, balonikami i dmuchajkami. Dziewczynki i chłopcy tworzyli z mas plastycznych oraz materiałów kreatywnych, utrwalali nazwy kolorów i bawili się z chustą animacyjną. Wielki zapał obudziło poszukiwanie małych przedmiotów zakopanych w mieszance kaszy, ryżu i cieciorki. Najmłodsi ozdabiali jajka wielkanocne, wykonali wiosenne kwiaty i zwierzęta z plasteliny, które umieszczane były na podkładkach imitujących ich środowisko życia – ślimak znalazł się na trawie, rybka trafiła do wody.

– Cieszymy się, że dzieci, rodzice i nasi specjaliści z poradni spotkali się podczas wspólnych zabaw i wykładów. W niezwykle pozytywny sposób spędziliśmy sobotnie przedpołudnie. Pokazaliśmy naszą poradnię w kolorowej odsłonie, tak aby rodzice mieli pewność, że u nas dzieci otrzymają nie tylko profesjonalną pomoc, ale także ciepło, serdeczność i terapię poprzez zabawę – mówi Patrycja Krasnowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie.