22.02.2023

22 lutego – na mocy ustawy Sejmu z 2003 roku – obchodzony jest w Polsce Dzień Ofiar Przestępstw. Wspieranie osób pokrzywdzonych przestępstwami, zwrócenie szczególnej uwagi na ich potrzeby i prawa jest najważniejszym celem tego dnia.  Dzień później – 23 lutego – obchodzimy z kolei Światowy Dzień Walki z Depresją: chorobą, która obecnie zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących na świecie.

Komisja Państwowa do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości wobec małoletniego poniżej lat 15 (PKDP), przyłącza się do obchodów tych dni, proponując dodatkowe wsparcie dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie, małoletnich ofiar przemocy seksualnej i ich opiekunów, a także osób doświadczających depresji, zwłaszcza na skutek wykorzystania seksualnego.

22 lutego br. w siedzibie Państwowej Komisji – w godzinach 10:00-18:00 – dyżur pod telefonem będą pełnili prawnik oraz psycholog, którzy przeprowadzą w pełni poufną rozmowę, mającą na celu niesienie wsparcia osobom  pokrzywdzonym przestępstwami, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich potrzeby i prawa. Prawnik będzie dyżurował pod numerem telefonu: 533-648-227, z kolei pomoc wykwalifikowanego psychologa dostępna będzie pod podanym numerem: 533-652-418.

Specjaliści będą dyżurowali również 23 lutego br. – w dniu obchodów Światowego Dnia Walki z Depresją - w godzinach 10:00-16:00. Tego dnia o pomoc będzie można się zwrócić do edukatora seksualnego (nr tel. 533-648-227) oraz psychologa (nr tel. 533-652-418).