3.02.2023

2 lutego 2023 r. Starostwo Powiatowe w Gliwicach odwiedzili goście z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego: Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Jarosław Wesołowski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Anna Tofilska, kierowniczka Referatu Wyboru Projektów Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarząd Powiatu Gliwickiego reprezentował Adam Wojtowicz, wicestarosta gliwicki.
Celem ich wizyty było poprowadzenie spotkania na temat możliwości pozyskania środków finansowych w ramach projektu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027”, w którym wzięły udział osoby odpowiedzialne za opracowywanie projektów z dziedziny edukacji i polityki społecznej w naszym powiecie:  pracownicy starostwa, urzędów gmin, ośrodków pomocy społecznej, powiatowych szkół ponadpodstawowych, domów pomocy społecznej oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach.
W grudniu 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, tym samym umożliwiając finansowanie nowych projektów ze środków unijnych. W nowej perspektywie finansowej województwo śląskie otrzyma ponad 5,1 mld euro z Funduszy Europejskich,
w tym 2,2 mld euro na plan sprawiedliwej transformacji.
W trakcie spotkania szczegółowo omówiono najważniejsze możliwości pozyskania dofinansowania na realizację projektów z zakresu edukacji, włączenia społecznego, zdrowia oraz transformacji regionu. Po dokładnej prezentacji, pracownicy wspomnianego Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odpowiadali na wszystkie nurtujące pytania oraz przedstawili dokładny harmonogram naborów wniosków, z których pierwsza tura planowana jest na kwiecień 2023 r.