4.08.2023

Informacja dotycząca przekazania laptopów czwartoklasistom oraz bonów na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego nauczycielom

Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r.  o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, minister cyfryzacji przekaże uczniom laptopy a nauczycielom bon na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

LAPTOP DLA UCZNIA

Wsparcie otrzymają uczniowie klasy IV publicznej i niepublicznej szkoły podstawowej oraz uczniom publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej laptopy. W roku szkolnym 2023/2024 minister przekaże organowi prowadzącemu szkołę laptopy najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 r.

Laptop przekazany uczniowi stanowić będzie własność jego rodziców/opiekunów prawnych. Laptop nie może być przedmiotem jakichkolwiek czynności rozporządzających np. sprzedaży, w okresie 5 lat od dnia przyjęcia laptopa.  Komputery będą oznaczone zgodnie z opracowanym przez ministra wzorem graficznym. Minister zapewni również pomoc informacyjno-techniczną odnośnie zakupionych i przekazanych laptopów.

BON DLA NAUCZYCIELA

Wsparciem, w postaci jednorazowych świadczeń w formie bonów (o wartości 2500 zł) na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych, zostaną objęci nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Minister w drodze rozporządzenia określi grupy nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność, mając na uwadze typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot oraz charakter realizowanych zadań przez wychowawców i innych pracowników pedagogicznych, a także sytuację społeczno – gospodarczą i stan finansów publicznych.

Więcej informacji na temat wsparcia dla uczniów i nauczycieli w związku z rozwojem kompetencji cyfrowych, znajduje się pod adresem https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/laptopy-dla-czwartoklasistow-i-bony-dla-nauczycieli