3.08.2023

Stan finansów szpitala w Knurowie i Pyskowicach był tematem obrad zwołanej w trybie nadzwyczajnym Komisji Zdrowia i Wsparcia Rodziny Rady Powiatu Gliwickiego. Knurowska placówka jest w tej chwili w złej kondycji finansowej. Potrzebuje wsparcia z budżetu. Na wniosek Zarządu Powiatu Gliwickiego przygotowany zostanie projekt uchwały w sprawie dofinansowania szpitala, który trafi pod obrady komisji rady oraz będzie omawiany na najbliższej sesji Rady Powiatu Gliwickiego 31 sierpnia.

W posiedzeniu komisji brali udział również przedstawiciele związków zawodowych oraz posłowie: Krystyna Szumilas, Barbara Dziuk i Tomasz Olichwer.

Zarząd powiatu zapewniał, że pracownicy szpitali mogą czuć się bezpiecznie, nie planowane są żadne zwolnienia, a pojawiająca się w przestrzeni publicznej atmosfera zagrożenia nie sprzyja ratowaniu placówek. Dyskusja była ożywiona, a w jej trakcie członkowie posiedzenia komisji kilkukrotnie dochodzili do wniosku, że placówki były przez lata niewłaściwie zarządzane.

Punktem decydującym o terminie ogłoszenia planów reorganizacji szpitali była ogromna różnica w stracie finansowej Szpitala w Knurowie. Poprzedni prezes zarządu Michał Ekkert (pełnił tę funkcję od 2010 roku) nie informował zarządu powiatu o faktycznym stanie finansów. Jeszcze w maju ubiegłego roku strata wynosiła 83 tysiące złotych, natomiast w maju 2023 roku – ponad 4 miliony złotych. Aby mieć płynność finansową szpital potrzebuje gotówki. Przypomnijmy, 19 lipca, Michał Ekkert przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Szpitala w Knurowie (pełnił ją od 2010 roku). Jego obowiązki przejął Mirosław Sobczak, będący jednocześnie prezesem Szpitala w Pyskowicach.

Członkowie zarządu powiatu poinformowali radnych oraz biorących udział w komisji gości o tym, że w knurowskiej placówce analizowane są teraz dokumenty pod kątem nieprawidłowości wydatkowania środków publicznych. Wstępna analiza dokumentów ukazuje wiele nieprawidłowości, które na pewno są wysoce nieetyczne ale też posiadają znamiona przestępstw finansowych mogących mieć wpływ na stan finansów szpitala.

Dokumentacja w tym temacie jest gromadzona i systematycznie zostaje przekazywana kancelarii prawnej do analizy w celu przekazania do prokuratury (chodzi między innymi o przepływ pieniędzy pomiędzy szpitalem a firmami zależnymi).

Prawnicy podejmują również działania, by sprawdzić na przykład, w jaki sposób realizowana była wieloletnia umowa dotycząca opracowania programu naprawczego, kto oceniał jego skuteczność oraz czy został on wdrożony.

Przez najbliższy czas w szpitalu przebywać będą audytorzy firm zewnętrznych, którzy przeanalizują go pod kątem medycznym i finansowym.

Przypomniano, że o planie naprawczym polegającym na połączeniu dwóch spółek w jedną i zoptymalizowaniu kosztów, myślano już w 2018 roku. Gdyby wtedy wprowadzono go w życie, dziś sytuacja finansowa szpitali w Knurowie i Pyskowicach byłaby o wiele lepsza.

Włodzimierz Gwiżdż, starosta gliwicki, wyraził nadzieję, że atmosfera wokół szpitali zelżeje. Przyznał, że brak komunikacji był powodem niepotrzebnej wymiany zdań w przestrzeni publicznej pomiędzy posłami a zarządem powiatu. Dodał, że bardzo liczy na wsparcie posłów w ratowaniu, a później – dalszym rozwoju placówek. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie spotka się z kierownictwem szpitali, by porozmawiać o planowanych zmianach w funkcjonowaniu placówek.