26.01.2023

W zimowe popołudnie, 25 stycznia 2023 roku w Toszku, tuż obok Ośrodka Pomocy Społecznej oficjalnie otwarto pierwszą w gminie Lodówkę Społeczną. Inicjatorem pomysłu jej utworzenia byli radni Rady Miejskiej w Toszku na czele z jej przewodniczącym, Tadeuszem Kobiernikiem, który pełnił honory gospodarza tego wydarzenia.

Według danych, prawie 3 mln ton marnowanej żywności, pochodzi z gospodarstw domowych. Mając to na uwadze, warto oddać nadwyżkę jedzenia do lodówki społecznej, zamiast wyrzucać ją do śmietnika. Skorzysta drugi człowiek i natura… Taka jest właśnie idea stawiania lodówek społecznych. Toszecka niebieska lodówka, która jest naprawdę piękna, została zaopatrzona w pierwsze produkty, które włożyli do niej m.in. radni, ale także dyrektorzy jednostek gminnych – np. szkół i przedszkoli. W jej zrobieniu i postawieniu pomogli lokalni sponsorzy. Dyrektor toszeckiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ireneusz Maleński wraz z pracownikami również był zaangażowany w realizację tego pomysłu. Lodówka została uroczyście poświęcona, aby dobrze służyć wszystkim głodnym i potrzebującym.

W niezwykle sympatycznej uroczystości radnym towarzyszyli m.in. mieszkańcy Toszka, Grzegorz Kupczyk, burmistrz Toszka, jego zastępca, Piotr Kunce, ale również Adam Wojtowicz, wicestarosta gliwicki i Józef Kruczek, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego, jak również Krystian Kiełbasa, właściciel Gospodarstwa Agroturystycznego „Ranczo” w Proboszczowicach.