24.02.2023

24 lutego 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyła się narada szkoleniowa dla pracowników starostwa oraz miast i gmin z terenów powiatu gliwickiego, którzy będą odpowiedzialni za realizację zadań w zakresie przeprowadzenia tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

Spotkanie rozpoczęto przedstawieniem sprawozdania z przebiegu kwalifikacji wojskowej w 2022 roku na terenie powiatu gliwickiego, które omówiła Izabela Czupryna, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gliwicach. Po przedstawieniu wyników ubiegłorocznej kwalifikacji, nastąpił czas na część oficjalną spotkania, jaką było złożenie podziękowań zaproszonym gościom za ich duże zaangażowanie oraz wspaniałą organizację pracy podczas ubiegłorocznej kwalifikacji. Pamiątkowe tablice oraz oficjalne pisma z rąk Józefa Kruczka, członka Zarządu Powiatu Gliwickiego oraz major Jolanty Połeć, szefowej Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gliwicach, odebrały: Agnieszka Adamczyk z Urzędu Gminy Gierałtowice, Aleksandra Delanowska-Mazur z Urzędu Miasta Pyskowice, Lorin Frejno z Urzędu Miejskiego w Toszku, Magdalena Frychel z Urzędu Gminy Rudziniec, Barbara Nawrat z Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach, Irena Niedzielska z Urzędu Gminy Wielowieś, Anna Wzorek z Urzędu Gminy Pilchowice oraz Beata Zawadzka z Urzędu Miasta Knurów.

Po tym jakże sympatycznym akcencie, uczestnicy narady zostali zapoznani ze schematem organizacji kwalifikacji wojskowej na 2023 rok, które przedstawiła mjr Jolanta Połeć. Następnie aspirant Dawid Przybylski z Wydziału Sztabu Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach omówił pokrótce procedury przymusowego doprowadzenia osób na kwalifikację wojskową przez Policję w przypadkach, kiedy osoba wezwana nie wstawi się do komisji wojskowej w wyznaczonym miejscu i czasie. Na koniec Zbigniew Maćkowiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego omówił harmonogram prac powiatowej komisji lekarskiej dla powiatu gliwickiego w 2023 roku wraz z terminarzem wzywania w poszczególnych gminach.

W tym roku kwalifikacja wojskowa dla Powiatu Gliwickiego planowana jest w terminie od 17 kwietnia do 18 maja, z przerwą maturalną.