19.01.2024

Mimo niepokojących doniesień z zeszłego roku wieszczących, że zabytkowa nastawnia zniknie z krajobrazu dworca kolejowego w Pyskowicach, to jednak tak się nie stało i udało się ten obiekt uratować. 17 stycznia 2024 roku Powiat Gliwicki przejął nieodpłatnie od PKP konstrukcję zabytkowej nastawni bramowej z 1910 roku. Stosowne dokumenty podpisał Józef Kruczek, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego oraz Marzena Oleksiuk, zarządca rejonu PKP SA oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach.

To pierwszy krok Powiatu Gliwickiego na drodze do pozyskania nieruchomości na której obecnie znajduje się skansen kolejowy. W dalszej kolejności Zarząd Powiatu zamierza przekazać ten teren Towarzystwu Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów Pyskowice.

Autorem zdjęcia nastawni z marca 2023 roku jest Piotr Borowiak