11.08.2023 - 11.08.2023

O szpitalach na roboczo

Starosta gliwicki Włodzimierz Gwiżdż rozpoczyna cykl roboczych spotkań z przedstawicielami szpitali w Knurowie i Pyskowicach. Nawiązuje tym samym do ustaleń, jakie 3 sierpnia zapadły podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Wsparcia Rodziny Rady Powiatu Gliwickiego.

Przedstawiciele związków zawodowych wyrazili wówczas chęć rozmów o szpitalach zarówno z kierownictwem placówki, jak i jej organem prowadzącym.

Biorąc pod uwagę atmosferę napięcia, jaka wytworzyła się wokół ochrony zdrowia w powiecie, a także obawy pracowników związane z planami reorganizacji szpitali powiatowych, z chęcią wysłucham wszystkich uwag – mówi Włodzimierz Gwiżdż, zaznaczając jednocześnie, że to prezes zarządu szpitala jest odpowiednią osobą do podejmowania decyzji.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych, kadry medycznej oraz pracowników technicznych. Mirosław Sobczak, prezes szpitalnych spółek, przedstawił wyniki finansowe. Podkreślił, że obydwie placówki muszą wdrożyć takie działania, by pokazać, że zrobiły wszystko, by uszczelnić przepływ pieniędzy i minimalizować straty. Zapewniono pracowników, że łączenie spółek nie wiąże się ze zwolnieniami.

Starosta zaapelował o merytoryczne rozmowy pomiędzy dyrekcją a załogami placówek oraz o to, by spraw szpitali nie poruszać w przestrzeni publicznej za pomocą portali społecznościowych. Spowodowało to wiele emocji i obaw, które nie mają pokrycia w rzeczywistości, a problemy, z którymi borykają się szpitale w całej Polsce, w powiecie gliwickim stały się areną rozgrywek politycznych, zwłaszcza w okresie wyborczym.

Spotkania ze związkami zawodowymi i pracownikami szpitali będą odbywały się cyklicznie.