18.10.2023

W dniu 17 października 2023 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gliwicach odbyło się spotkanie na którym Starosta Gliwicki Pan Włodzimierz Gwiżdż oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach Pani Edyta Więcek podziękowali dotychczasowym/ustępującym członkom Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych za 4-letnią owocną i efektywną współpracę oraz podejmowane inicjatywy na rzecz aktywizacji i poprawy jakości życia niepełnosprawnych mieszkańców Powiatu Gliwickiego.

Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych jako organ opiniodawczo – doradczy Starosty Gliwickiego działała w latach 2019-2023.

Spotkanie było również okazją do przywitania nowych członków rady na lata 2023-2027. W skład Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych weszli przedstawiciele zgłoszeni przez działające na terenie powiatu organizacje pozarządowe, fundacje oraz jednostki samorządowe, powołani Zarządzeniem

nr 75/2023 Starosty Gliwickiego z dnia 26 września 2023 r.

Skład Rady tworzą:

• Pan Michał Król – Gmina Pyskowice – Przewodniczący Rady

• Pani Małgorzata Szymańska - Fundacja Rozwoju Lokalnego „AMożeByTak!” – Wiceprzewodnicząca Rady

• Pani Renata Kaletka – Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół z Niepełnosprawnością intelektualną w Knurowie – Sekretarz Rady

• Pani Teresa Szymońska – Gmina Sośnicowice – Członek Rady

• Pan Adam Wala – Polski Związek Niewidomych, Okręg Śląski w Chorzowie, Koło

w Gliwicach – Członek Rady

Do zadań Rady należy:

• Inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do:

- integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami

- realizacji praw osób z niepełnosprawnościami;

• Opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób

z niepełnosprawnościami;

• Ocena realizacji programów;

• Opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu pod kątem ich skutków dla osób z niepełnosprawnościami;

Spotkanie było wspaniałą okazją do rozmów o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.