5.06.2023

30 czerwca 2023 r. upływa termin składania oświadczeń, uprawniających do zwiększenia limitów zużycia energii elektrycznej odbiorców grupy taryfowej G oraz C1x (tzw. prąd budowlany), do których ceny będą zamrożone zgodnie z zasadami wprowadzonej tzw. Tarczy Solidarnościowej.

1) Limit zużycia do 2000 kWh – nie musisz nic robić - nie składasz oświadczenia, limit zostanie naliczony automatycznie (uwaga: dot. gospodarstw domowych i innych uprawnionych odbiorców zgodnie z Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U z 2022 poz. 2127);

2) Limit zużycia 2000 kWh dla budujących dom jednorodzinny – osoby, które budują dom jednorodzinny na potrzeby mieszkaniowe własne lub osoby najbliższej, z grupą taryfową C1x (tzw. prąd budowlany) – po złożeniu oświadczenia!

3) Limit zużycia do 2600 kWh – odbiorcy, którzy mają lub mieszkają wspólnie z osobą, która ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub mieszkają z osobą poniżej 16 roku życia, która ma orzeczenie o niepełnosprawności – po złożeniu oświadczenia!

4) Limit zużycia do 3000 kWh – odbiorcy, którzy mają Kartę Dużej Rodziny - po złożeniu oświadczenia + kopii Karty Dużej Rodziny!;

5) Limit zużycia do 3000 kWh – odbiorcy, które prowadzą gospodarstwo rolne – po złożeniu oświadczenia + kopii decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego!

Pamiętaj, że jeżeli masz oddzielne umowy na sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług dystrybucji, składasz oświadczenie do obu podmiotów, z którymi masz umowy.

Oświadczenie można przesłać elektronicznie, jednak pod warunkiem, że będzie ono opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu). Jeśli nie możesz złożyć oświadczenia online, pobierz wzór oświadczenia ze strony internetowej swojego dostawcy energii i prześlij go pocztą na adres jego siedziby.