19.04.2023

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 Powiat Gliwicki pozyskał środki na realizację zadania „Przebudowa drogi powiatowej Nr 2916S na odcinku Smolnica-Sośnicowice”. Całkowita wartość zadania - 10 000 000 zł. Wartość przyznanej pomocy ze środków EFRROW wynosi 5 000 000 zł. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetów dwóch jednostek samorządu terytorialnego: po 2,5 mln zł dołoży Powiat Gliwicki i Gmina Sośnicowice. Zakres robót budowlanych obejmować będzie przebudowę drogi powiatowej na odcinku o długości 2004 mb. Na tym odcinku zostanie wykonana nowa konstrukcja drogi wraz z jej wzmocnieniem i dostosowaniem do nośności 115 kN, przyjęto również zastosowanie rozwiązań uspokajających ruch, tj. budowę bramy wjazdowej do miejscowości Smolnica na granicy obszaru zabudowanego. Przewidziano też budowę ciągu pieszo-rowerowego w terenie zabudowanym i ścieżki rowerowej w terenie niezabudowanym. Inwestycja realizowana będzie w 2024 roku, a jej wykonanie pozwoli na zamknięcie trwającej kilka ostatnich lat przebudowy drogi powiatowej 2916S od Żernicy do Sośnicowic.

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim zostały wręczone umowy w ramach poddziałań „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych.” oraz „Gospodarka wodno - ściekowa” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Podczas spotkania starosta gliwicki, Włodzimierz Gwiżdż odebrał czek o wartości 5 000 000 złotych na realizację inwestycji.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Dziękujemy!