8.03.2023

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby – wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 w gospodarstwie na terenie miasta Ruda Śląska  Wojewoda Śląski Rozporządzeniem z dnia 3 marca 2023 r. ustalił strefy zagrożone, zapowietrzone i zamknięte.

W obszarze zagrożonym wystąpieniem  wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) znajduje się Gmina Gierałtowice w powiecie gliwickim.

Obszar zamknięty obejmuje Gminy: Knurów i Pilchowice.

Nakazy i Zakazy ustanowione w związku z zaistniałym zagrożeniem zostały ustanowione w Rozporządzeniu Wojewody Śląskiego.

Wszelkie informacje na temat wysoko zjadliwej grypy ptaków oraz mapy stref zagrożeń można znaleźć na stronie Głównego Lekarza Weterynarii, pod linkiem: https://www.katowice.wiw.gov.pl/wk/zwalczanie-chorob/hpai

Telefon alarmowy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gliwicach na wypadek wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt: 607 855 277

Rozporządzenie Wojewody Śląskiego z dnia 6 marca 2023 r.