Polsko-niemiecka konferencja “Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu” w ramach debaty o przyszłości Europy oraz zwalczaniu eurosceptycyzmu z udziałem władz i młodzieży z powiatów: Calw, Mittelsachsen, Puckiego i Gliwickiego

Projekt realizowany w ramach programu „Europa dla obywateli”

Okres realizacji projektu: wrzesień 2021 r.
Wartość dofinansowania: 5 040,00 euro
Realizatorzy projektu: Powiat Gliwicki wraz z partnerami Powiat Pucki, Powiat Calw, Powiat Mittelsachsen

Głównym celem projektu jest zacieśnienie współpracy i usprawnienie komunikacji wewnątrz krajów UE. Ponadto projekt będzie wpływał na:
• budowanie poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze;
• wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli, zwłaszcza wśród młodzieży;
• rozwijanie wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i cenią różnorodność kulturową i językową;
• pogłębianie wiedzy o historii Europy jako lekcja, jaką należy wyciągnąć dla przyszłej owocnej współpracy.
Cele zostaną osiągnięte poprzez organizację konferencji „Przeszłość i przyszłość naszego kontynentu”. Podczas konferencji uczestnicy będą mogli podyskutować o przyszłości Europy i rzucić wyzwanie eurosceptycyzmowi, przedstawić zalety i wady UE oraz zaproponować pomysły na przyszłość. Uzupełnieniem konferencji będą wizyty studyjne w Radiostacji w Gliwicach, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Podczas tych wizyt studyjnych uczestnicy będą mieli okazję poznać miejsca wspólnej historii Polski i Niemiec, wzmocnić wzajemną współpracę i zrozumienie. Wartością dodaną projektu będzie stworzenie możliwości spotkań dla młodych ludzi z różnych kultur z różnych regionów Europy (dwóch polskich i dwóch niemieckich).