EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

15.10.2021

Ruszyła druga część programu Agroenergia. W jego ramach rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, małych instalacji wiatrowych czy pomp ciepła.

Programu ma na celu wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonej działalności rolniczej, poprzez dofinansowanie inwestycji służących budowaniu samodzielności energetycznej na obszarach wiejskich.

W Programie można otrzymać dofinansowanie na mikroinstalacje fotowoltaiczne i wiatrowe oraz pompy ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacje hybrydowe oraz magazyny energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania środków.

O dofinansowanie ubiegać się mogą osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą osobiście gospodarstwo rolne, a także osoby prawne – właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się pomiędzy 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął już nabór wniosków w tym programie. Bliższe informacje znajdują się na stronie https://www.wfosigw.katowice.pl/

(RG)