EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

9.06.2021

W szkołach na terenie powiatu gliwickiego, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, powstaną kolejne zielone pracownie.

Dofinansowanie przyznane zostało w ramach tegorocznej edycji konkursu „Zielona Pracownia’2021”, który WFOŚiGW w Katowicach ogłosił już po raz siódmy. Z 133 nadesłanych wniosków wybrano 61 najlepszych, w tym 2 z terenu naszego powiatu: Gminy Rudziniec na utworzenie Zielonej Pracowni o nazwie „Ziemia – niebieska kropka” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poniszowicach oraz Gminy Wielowieś na Zieloną Pracownię „Pszczoła – królową bioróżnorodności” w ZSP SP im. Literatów Dziecięcych w Świbiu. Obydwie te gminy otrzymają po 40 tys. zł dofinansowania.

W tym roku w przeważającej większości odbiorcą konkursu okazały się szkoły podstawowe, z których nadeszło 108 wniosków, a jedynie 25 to licea i technika. 50 z tych placówek zostało wcześniej nagrodzonych finansowo w konkursie „Zielona pracownia_projekt’2021”.

– Zainteresowanie tymi konkursami jest cały czas bardzo duże. Poziom nasyłanych do nas projektów jest bardzo wysoki. I właśnie dlatego uznaliśmy, że powinniśmy zwiększyć tegoroczną pulę środków pierwotnie przeznaczonych na ten konkurs z 2 do ponad 2,3 mln zł – informuje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursów – „Zielona Pracownia_projekt” i „Zielona Pracownia” – Fundusz przeznaczył ponad 13,4 mln zł na utworzenie 369 zielonych pracowni w województwie śląskim.
(RG)