EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

29.03.2023

W czwartek, 23 lutego br., w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się podsumowanie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursowych zmagań „Powiat Przyjazny Środowisku 2022” – corocznego przedsięwzięcia, w którym to Powiat Gliwicki udziela gminom wsparcia finansowego na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska.

Celem konkursu jest promocja innowacyjnych i oryginalnych, ekologicznych przedsięwzięć lokalnych, mogących mieć wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. W ubiegłorocznej edycji zgłoszonych zostało 10 wniosków z 8 gmin naszego powiatu, z których po analizie wniosków przez Komisję Ochrony Środowiska i Energii Rady Powiatu Gliwickiego, wyłoniono trzy najlepsze projekty.

Zwycięskim projektem, uhonorowanym dotacją w wysokości 19 995,00 zł, zostało „Rosarium im. Romana Jasińskiego w Pyskowicach” zgłoszone przez gminę Pyskowice. Drugie miejsce i dotację w wysokości 15 000,00 zł otrzymało sołectwo Niekarmia (gm. Rudziniec) za projekt „Budowa oświetlenia przy wykorzystaniu OZE – zakup i montaż wolno stojących lamp solarnych na terenie sołectwa Niekarmia”. Trzecią pozycję na podium oraz 8 595,34 zł dotacji wywalczyło sołectwo Wielowieś (gm. Wielowieś) za projekt „Zielonej stacji serwisu rowerowego”.

Podczas kameralnej uroczystości gospodarze spotkania: Józef Kruczek, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego oraz Mariusz Dyka, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gliwicach, serdecznie pogratulowali obecnym na sali laureatom, a następnie wręczyli im pamiątkowe tabliczki oraz statuetki. Nagrody wręczono (w kolejności przyznanych miejsc): Piotrowi Magdzie, zastępcy burmistrza Pyskowic, Krzysztofowi Obrzutowi, wójtowi gminy Rudziniec oraz Alicji Klich, pani sołtys sołectwa Niekarmia, Ginterowi Skowronkowi, wójtowi gminy Wielowieś oraz Mateuszowi Schutzowi, sołtysowi Wielowsi. Na uroczystości obecni byli również radni Rady Powiatu Gliwickiego: Mirosław Marcol i Jacek Zarzycki.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!