EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

9.09.2021

Wielu spacerowiczom nie trzeba przedstawiać najpiękniejszego miejsca w Kuźni Nieborowskiej (gm. Pilchowice) do popołudniowej przechadzki i odpoczynku na ławce, jakim jest ulica Kasztanowa. Proces, który doprowadził do tego, jak dziś wygląda ta aleja, wymagał wiele pracy i długoletniego wkładu oraz zaangażowania mieszkańców, samorządów, rady sołeckiej i sołtys Bożeny Koprjaniuk. Ale efekt – również ekologiczny – jest nie do przecenienia!

W 2020 r. projekt „Chronimy kasztanowce w Kuźni Nieborowskiej” zajął II miejsce w konkursie „Powiat Przyjazny Środowisku 2020”, w ramach którego z dofinansowaniem zakupiono pułapki feromonowe na owady zagrażające kasztanowcom. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Ulica Kasztanowa została nagrodzona w powiatowym konkursie. Była również wielokrotnie dostrzegana w innych konkursach, również wojewódzkich. W konkursie Piękna Wieś, edycja 2016, w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, Kuźnia Nieborowska zajęła II miejsce.

Ochrona kasztanowców jest ważnym elementem dbania o piękno alei i odbywa się również z nieocenionym wkładem mieszkańców, zwłaszcza podczas rozwieszania pułapek feromonowych. Po ulicy odbywa się regularny ruch samochodowy, który utrudnia zadanie. Także wysokość zawieszanych pułapek nie ułatwia pracy. We własnym zakresie mieszkańcy organizują odpowiedni sprzęt i roboty. Drzewa stanowią również dom dla wielu ptaków, a z myślą o nich są tam zawieszane też budki lęgowe.

Dla zdrowia

Najbliższą kolejną planowaną inwestycją jest budowa tężni solankowej o wymiarach 4 na 2 m przy boisku, sołtysówce i terenach rekreacyjnych wraz z dodatkową infrastrukturą towarzyszącą, jak ławki. Uzdrowiskowy klimat będzie zatem dostępny dla okolicznych mieszkańców i spacerowiczów.

Poprzednie inwestycje z funduszu sołeckiego obejmowały m.in. takie przedsięwzięcia jak postawienie tablic informacyjnych i edukacyjnych, pomnika kowala i kasztanka oraz utworzenie skweru z ławkami. Siłownię na świeżym powietrzu została postawiono z funduszy europejskich. Droga i chodnik, progi zwalniające i słupki wykonano dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych.

Istotnym przedsięwzięciem w przyszłości jest remont przyległej do ulicy Kasztanowej drogi wojewódzkiej DW 921, czyli ulicy Knurowskiej. Stan drogi kontrastuje z niedawno odnowioną ulicą Kasztanową, również brak chodnika jest zagrożeniem dla spacerujących mieszkańców. W szczególności dotyczy to ograniczonych ruchowo mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Zameczek”, dla których bezpieczne przejście i przestrzeń z równym podłożem to podstawa do możliwości swobodnej rekreacji. Jest również pomysł na ograniczenie ruchu samochodowego na ulicy Kasztanowej – tak, by mogła stać się prawdziwą i spokojną aleją dla spacerowiczów, a siedząc na ławce można w spokoju odetchnąć bez nieustannego szumu przejeżdżających pojazdów.

Wspólnymi siłami

Jednak fundusz sołecki, wsparcie gmin, powiatu, województwa i państwa to nie wszystko. Od samego początku piękno ulicy ma swoje źródło we wspólnej pracy mieszkańców, młodzieży i Rady Sołeckiej Kuźni Nieborowskiej. Pierwsze bramki i otoczenie boiska wykonano we własnym zakresie. Wiaty i sołtysówka były wybudowane przez zaangażowanych mieszkańców, a jedynie materiał do budowy został zakupiony z funduszu sołeckiego. Firmy Atex i Piaskownia Pilchowice ufundowały piasek oraz wsparcie ciężkiemu sprzętowi i koparkom przy pracach ziemnych na terenie boiska, wiat i sołtysówki. Bronisław Klimowicz ufundował piękny ołtarz, przy którym odprawiane są okazjonalne msze. Pobliskie przedsiębiorstwa, które nieustannie pomagają przy realizowanych inwestycjach, swój wkład w lokalną społeczność mają również podczas organizacji imprez i dożynek.

Miłośnicy przyrody

Regularnie o tereny zielone dba Jan Łyziński, niezastąpiony gospodarz, który troszczy się o wspólny teren, kosi trawnik i dokonuje niezbędnych napraw.

Ilość realizowanych zadań nie byłaby możliwa, gdyby nie wysoki fundusz sołecki i wsparcie Gminy Pilchowice, jak również dobry kontakt i jednomyślność podczas współpracy, która trwa od dawna. Dobre relacje utrzymywane przez poprzednich wójtów do dziś kontynuuje Maciej Gogulla, obecny wójt Gminy Pilchowice.

Siłą napędzającą pozytywne zmiany, nowe inwestycje i współpracę mieszkańców na ulicy Kasztanowej jest Bożena Koprjaniuk. Wieloletnia, bo już od 14 lat, sołtys Kuźni Nieborowskiej dba również o interes sołectwa zasiadając w Radzie Gminy Pilchowice.

– Najbardziej doceniam wsparcie i zaangażowanie mieszkańców, rady sołeckiej oraz gminy i powiatu. Dobra współpraca sołectwa i gminy, jak również jednomyślność i wsparcie mieszkańców to podstawa wszystkiego, co udało nam się osiągnąć. Pragnę złożyć wielkie podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom. Jednocześnie apeluję o szacunek dla naszej wspólnej pracy, zachowanie porządku oraz dbanie o tę piękną wspólną przestrzeń, na której wszystko jest organizowane przez mieszkańców dla mieszkańców – mówi Bożena Koprjaniuk.

Opracowanie i zdjęcia: KRYSTIAN SZCZERBAK