EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

11.05.2021

W Pszczynie, jednej z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce, realizowany jest antysmogowy pilotaż Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski będą pomocne przy opracowaniu programów dla innych gmin znajdujących się na liście najbardziej zagrożonych smogiem, wśród których znajduje się m.in. Knurów.

W ramach pilotażu na wymianę kopciuchów i termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Pszczynie zarezerwowano 6 mln zł. Dodatkowe środki trafią bezpośrednio do gminy na działania informacyjno-promocyjne.

To drugi taki program pilotażowy w Polsce – pierwszy realizowany jest już dla województwa zachodniopomorskiego. Na podstawie rocznej oceny jakości powietrza za 2019 r., przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, opracowano listę 261 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce, gdzie występują równocześnie przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu oznaczanego w pyle PM10.

– Z myślą o tych gminach uruchamiamy pilotaż w Pszczynie. Chcemy sprawdzić, na ile nasze dodatkowe wsparcie, razem z wdrażanymi już programami „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, pomoże mieszkańcom w walce ze smogiem. Mam nadzieję, że z doświadczeń tego pilotażu skorzystają inne gminy, które też znajdują się w zestawieniu GIOŚ – mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas spotkania z okazji rozpoczęcia programu w Pszczynie, które odbyło się 16 kwietnia.

– Od początku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” przyznaliśmy mieszkańcom Pszczyny niemal 8 milionów złotych dofinansowania na wymianę starych kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Pszczyna jest jednak jedną z najbardziej zanieczyszczonych gmin na Śląsku. Jestem przekonany, że dzięki wdrożeniu tego pilotażowego programu tempo wymiany nieefektywnych kotłów znacząco się zwiększy – wyjaśnia prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek.

Pszczyński pilotaż zakłada m.in. wyższe preferencje dla ogrzewania pompą ciepła i elektrycznego w stosunku do proponowanego w ramach programu „Czyste Powietrze”.
(RG)