EKO – Wiadomości Powiatu Gliwickiego

11.05.2021

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody, które odbywały się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”, poświęcone były odnawialnym źródłom energii i efektywności energetycznej. To okazja, by zastanowić się nad wpływem człowieka na środowisko oraz zweryfikować, co my sami możemy zmienić w swojej codziennej rutynie.

Co roku z okazji Dnia Ziemi organizowane są liczne akcje promujące ochronę środowiska oraz ekologiczny i racjonalny sposób życia z poszanowaniem środowiska naturalnego i zasobów. W naszym powiecie z tej okazji zorganizowano w tym roku konkurs „Dzień Ziemi w Powiecie Gliwickim 2021”. Z uwagi na pandemię konkurs odbył się w formule online, a polegał na przesyłaniu wypełnionego quizu z wiedzy ogólnej o środowisku naturalnym, jego ochronie, przyrodzie na terenie powiatu, odnawialnych źródłach energii, ochronie wód i powietrza. Chętni nadsyłali wypełniony quiz od 22 do 25 kwietnia.

Dla uczestników, którzy zdobyli najwięcej punktów, przygotowano upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali rozwiązany quiz i serdecznie gratulujemy uczestnikom! Mamy nadzieję, że quiz sprawił wiele radości i dał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy lub zdobycia nowej.

W konkursie wzięło udział 57 uczestników, a każdy wykazał się niemałą wiedzą, odpowiadając poprawnie na większość pytań. Na wszystkie pytania poprawnie odpowiedzieli: Agnieszka Cieśla, Krzysztof Ferdyan, Mateusz Miler, Lorena Ocziepka, Wiktoria Reda, Paweł Suchanek, Marzena Walla, Adrian Żurek, Nikola Żurek. Wielkie brawa!

Najwięcej trudności uczestnikom konkursu sprawiły pytania dotyczące: rekuperacji, recyklingu, retencji i zasobów wodnych w Polsce oraz przyrody w powiecie gliwickim. W celu rozwiania wątpliwości poniżej podajemy garść informacji na te tematy.

Park krajobrazowy, którego część leży na terenie powiatu gliwickiego, to Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Rezerwat Przyrody w Dąbrówce nazywa się Hubert. Nietoperze również są pod ochroną, jednak ścisłą ochroną objęty jest ryś. Zasoby wody pitnej w Polsce niestety są niskie na tle innych krajów europejskich. Zużyte opony nie mogą być ponownie użyte lub przetworzone na nowy produkt w prostym recyklingu – surowce (gaz, oleje i związki węgla) można odzyskać ze starych opon w procesie pirolizy czyli przetwarzania termicznego w temperaturach 200-1000°C. Odzyskiwanie energii z powietrza wywiewanego do nawiewanego to rekuperacja, a recyrkulacja to mieszanie powietrza wywiewanego z nawiewanym.

Niemal każdy poprawie odpowiedział na pytania dotyczące Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz programu Wód Polskich – Stop Suszy! Dobrze, że wiedza ta jest rozpowszechniona wśród młodzieży, co świadczy zarówno o jej doinformowaniu, zainteresowaniu środowiskiem, jak i pozytywnych działaniach edukacyjnych Funduszu.

KRYSTIAN SZCZERBAK