20.08.2022

19 sierpnia 2022 roku w Sośnicowicach odbyła się konferencja „30 lat po wielkim pożarze…” będąca doskonałą okazją do przywrócenia wspomnień z 1992 roku. To właśnie wtedy, 26 sierpnia swój początek miał największy pożar w historii Europy, podczas którego spłonęło łącznie blisko 10 tysięcy hektarów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich oraz Rudzińca. Pożar trwał do 30 sierpnia, a akcji jego gaszenia udział wzięło łącznie 10 tysięcy osób, pośród nich strażacy, policjanci, wojsko oraz oczywiście Służba Leśna. Konferencje otworzył Wójt Gminy Sośnicowice, Leszek Kołodziej będący gospodarzem tego ciekawego wydarzenia. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Straży Pożarnej, Służby Leśnej, sąsiadujących gmin, jednostek samorządowych, a także świadkowie pamiętnego pożaru. Kazimierz Michalski, zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach odczytał list od p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy, ksiądz Mikołaj Skawiński, Kapelan Diecezjalny Leśników przybliżył historię pożaru oraz Kaplicy św. Marii Magdaleny w Goszycach, zaś Prezes Gminnego Związku Straży Pożarnych, Józef Glagla powiedział kilka słów o zmianach w organizacji Straży Pożarnej. Mieliśmy także okazję wysłuchać wzruszających wspomnień świadków wydarzeń sprzed lat oraz wystąpienia Zespołu Reprezentacyjnego Leśnych Sygnalistów Nadleśnictwa Rudziniec, doskonale uzupełniający prezentację Pana Wiesława Kucharskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, który przedstawił historię odnowienia lasu.