25.10.2022

Od września w sołectwie Kuźnia Nieborowska, w gminie Pilchowice trwają prace nad remontem drogi wojewódzkiej nr 921, ciągnącej się od skrzyżowania z drogą krajową nr 78, aż do skrzyżowania z ulicą Kasztanową. Na mierzącym ponad kilometr odcinku ulicy Knurowskiej wykonany będzie szereg robót, wśród których w szczególności można wymienić przebudowę konstrukcji jezdni, dostosowując ją do nacisku na pojedynczą oś do 11,5 tony oraz budowę chodnika wzdłuż całej trasy. Wśród innych modernizacji wyliczyć też można budowę kanału technologicznego i kanalizacji deszczowej, przebudowę zjazdów, poboczy oraz rowów, jak i wykonanie nowej stałej organizacji ruchu wraz z elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Za skrzyżowaniem DK78 w stronę Knurowa oraz za skrzyżowaniem z ulicą Kasztanową w kierunku Pilchowic powstaną również dwie nowe zatoki autobusowe!

Całościowy koszt inwestycji wynosi 10 594 412,78 zł brutto i jest w całości realizowana ze środków finansowych Województwa Śląskiego. Planowany termin zakończenia prac szacuje się na listopad 2023 r.

W naszym powiecie, równolegle do prac nad drogą wojewódzką, prowadzone są również zadania nad modernizacją dwóch dróg powiatowych. W Krywałdzie – dzielnicy miasta Knurów – przy przejściu dla pieszych na ulicy Michalskiego zamontowana została sygnalizacja świetlna, która została sfinansowana dzięki inicjatywie samorządowej oraz Gminie Knurów. Oddanie jej do użytku zaplanowano na październik br.

Drogę nr 2926S we wsi Żernica, gmina Pilchowice, znaną lepiej mieszkańcom sołectwa jako ulica Górnicza, już wkrótce również czeka gruntowna renowacja. Zadanie budowy chodnika wraz z remontem nawierzchni zostało

we wrześniu przekazane do wykonawcy, który wejdzie na plac budowy już niebawem.

Zmiany szykują się jednak nie tylko na drogach! Powiat Gliwicki pozyskał również dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadania „Termomodernizacja domów pomocy społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach oraz „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej z elementami zagospodarowania terenu”. Wartość całej inwestycji wynosi 8 764 406,70 zł, z czego 6 300 000 zł pochodzi ze środków Polskiego Ładu, pozostała część to środki własne Powiatu Gliwickiego. Całość inwestycji zostanie zakończona w czwartym kwartale przyszłego roku.