28.04.2022

W naszym starostwie, a szczególnie w sali sesyjnej było dziś gwarno i wesoło. Dziś bowiem – 27 kwietnia 2022 roku – w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gliwicach odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy „Młodzież Zapobiega Pożarom”, etap powiatowy, zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Organizatorami powiatowego etapu konkursu byli: Zarząd Powiatu Gliwickiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Gliwickiego i przede wszystkim Państwowa Straż Pożarna w Gliwicach.

W rywalizacji wzięło udział 41 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego powiatu gliwickiego. Uczestnicy konkurowali ze sobą w trzech kategoriach: klas IV-VI, klas VII i VIII oraz szkół średnich. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu, złożonego z 15 pytań w czasie nieprzekraczającym 30 minut. Następnie jury, w skład którego weszli strażacy KMPSP Gliwice, czyli starszy kapitan Jakub Zych, aspirant Amadeusz Smaruń oraz młodszy aspirant Kamil Buziak i Henryk Kukla z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gliwicach wyłoniło zwycięzców.

Pierwsze miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zdobyła Laura Kołoczek ze Szkoły Podstawowej w Wielowsi, drugie miejsce zajął Krzysztof Doleżych ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce, a trzecie – Filip Łukaszczuk z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 w Knurowie.

W kategorii klas VII i VIII zwyciężczynią została Amelia Doleżych z SP w Bargłówce. Za nią na podium znalazły się: Melania Musioł ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach (II. miejsce) oraz Kinga Pelan, również z SP w Bargłówce (III. miejsce).

Etap szkół ponadpodstawowych został z kolei wręcz zdominowany przez Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie, bowiem pierwsze trzy pierwsze lokaty zdobyli uczniowie tejże szkoły. Pierwsze miejsce wywalczył Szymon Steiman, drugie – Tomasz Matuszek, zaś trzecie miejsce przypadło Dawidowi Kowalczukowi.

Finalistów czeka teraz udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim. Na ten moment chcemy jednak serdecznie pogratulować zarówno zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom. Cieszymy się, że w naszym powiecie jest tylu młodych ludzi z tak bogatą wiedzą z dziedziny straży pożarnej.

Nagrody zwycięzcom wręczali: Waldemar Dombek, starosta gliwicki i Roman Klecha – komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. A towarzyszyli im wiceprezesi Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Gliwickiego - Czesław Kozak i Piotr Faliński, diecezjalny kapelan strażacki Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.