13.10.2022

12 października 2022 roku do Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach im. Marii Skłodowskiej- Curie przyjechała wizytacja Podkomisji stałej ds. onkologii Komisji Zdrowia Sejmu RP. Spotkanie zostało zainicjowane przez Barbarę Dziuk, posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącą sejmowej podkomisji, a udział wzięli w niej m.in.: Marta Golbik, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, Danuta Sobczyk, pełnomocniczka marszałka Województwa Śląskiego ds. współpracy
z administracją publiczną, Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, dr hab. n. med. Damian Czyżewski, prorektor ds. klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, lek. med. Lech Wędrychowicz, dyrektor Beskidzkiego Instytutu Onkologii, dr n. med. Wojciech Bichalski, specjalista chirurgii, właściciel NZOZ Bi-Med w Tarnowskich Górach oraz przedstawiciele NIO w Gliwicach na czele z dyrektorem instytutu, prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Składowskim i zastępczynią dyrektora Oddziału ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki – prof. dr hab. n. med. Barbarą Bobek-Billewicz. W wizytacji wziął udział również Waldemar Dombek, starosta gliwicki.

Celem wizytacji było omówienie realizacji przez PIB-NIO w Gliwicach zadań Breast Cancer Unit wynikających z Narodowej Strategii Onkologicznej oraz wykorzystania najnowocześniejszej aparatury do radiochirurgii. Po części dyskusyjnej, uczestnicy posiedzenia zwiedzili zakłady oraz laboratoria onkologii, gdzie m.in.: zaprezentowano im działanie systemu chirurgicznego CyberKnife – supernowoczesnego noża cybernetycznego, służącego do nieinwazyjnego napromieniania zmian nowotworowych.