Rolnictwo przyszłością Europy…

…zatem musimy dbać o Ziemię! Takimi słowami zwrócił się do uczniów oraz zebranych gości Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej, który w środę, 13 kwietnia 2022 r. gościł w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Na spotkaniu licznie obecni byli również przedstawiciele powiatu gliwickiego m.in. Waldemar Dombek, starosta gliwicki, Adam Wojtowicz, wicestarosta gliwicki, włodarze miast i gmin powiatu gliwickiego oraz rolnicy Zbigniew Klimowicz i Krystian Kiełbasa.

– Dzisiaj rolnik musi mieć wiedzę z zakresy nie tylko rolnictwa, ale mechanizacji, informatyzacji, weterynarii, prawa i ekonomii. To wielkie wyzwanie, dlatego dziś naprawdę trudno być rolnikiem, który musi zasiać, zebrać, sprzedać i jeszcze na tym zarobić. Praca ta dotknięta jest dużym ryzykiem i sporym wysiłkiem. Dlatego niezwykle ważna jest wspólna polityka rolna Unii Europejskiej i bezpieczeństwo żywieniowe. Rozumiemy to doskonale na co dzień, ale w obliczu wojny tym bardziej. Na szczęście UE oraz Polska są samowystarczalne, potrafią wyżywić się same i nakarmić swoje narody. O bezpieczeństwo żywieniowe trzeba jednak nieustająco dbać. Jesteśmy obecnie w kluczowym momencie reformy rolnictwa europejskiego, która przyniesie dalszy rozwój tej dziedziny – mówił Janusz Wojciechowski.

Był czas na zadawanie pytań i wspólne rozmowy. O przyszłość rolnictwa pytała młodzież ucząca się w zawodach rolniczych, pytali tez sami rolnicy. Krystian Kiełbasa mówił o galopujących w górę cenach nawozów, paliw, pytał o tzw. Zielony Ład.

Spotkanie zorganizowały Barbara Dziuk, poseł na Sejm RP oraz Łucja Chrzęstek-Bar, dyrektor ZS CK Rolniczego w Nakle Śląskim. Nie zabrakło na nim przedstawicieli organizacji i instytucji rolniczych oraz samorządowców wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Obecni byli także m.in. brat Janusza Wojciechowskiego, Grzegorz Wojciechowski, poseł na Sejm RP oraz Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.