18.08.2022

17 sierpnia 2022 roku odbyła się w Szpitalu w Knurowie sp. z o.o. konferencja dotycząca rozpoczęcia programu badań mobilnymi urządzeniami KTG (kardiotokografia). W konferencji wzięli udział: Michał Ekkert, prezes zarządu Szpitala w Knurowie, Ewa Fojcik, położna oddziałowa oraz Waldemar Dombek, starosta gliwicki.

W wyniku współpracy z firmą Carebits sp. z o.o., Szpital w Knurowie otrzymał 4 mobilne urządzenia KTG, które umożliwiają pacjentkom samodzielne wykonanie badań w domu. Pacjentka, która wypożycza to urządzenie, zostaje poddana krótkiemu przeszkoleniu oraz pobiera specjalnie przygotowaną aplikację. Dzięki temu po wykonaniu badania jego zapis trafia do aplikacji mobilnej, a następnie przesyłany jest do Systemu Nadzoru Położniczego, gdzie całodobowo pracują lekarze ginekolodzy oraz położne. System działa 24 godziny na dobę przez 7 dni. Powiązanie konta z profilem medycznym pacjentki umożliwia dostęp do wyników badań lekarzowi oraz położnej prowadzącej ciążę. Urządzenia te wydawane są Pacjentkom bezpłatnie na określony czas. Prowadzi to do podniesienia komfortu oraz bezpieczeństwa ciężarnych pacjentek. Każda niepokojąca zmiana w wynikach badań umożliwia szybką reakcję oraz możliwość niezwłocznego kontaktu z oddziałem w celu hospitalizacji.

Na chwilę obecną Szpital w Knurowie jest prawdopodobnie jedynym ośrodkiem w Polsce, który prowadzi tego typu działania użyczając bezpłatnie aparaty KTG do domowego wykorzystania przez pacjentki.