18.08.2022

Powiat Gliwicki i Miasto Gliwice wspólnie o stanie zagrożenia wód na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego w aspekcie katastrowy ekologicznej Odry

Odpowiednie służby oświadczyły, że na chwilę obecnie na terenie Powiatu Gliwickiego oraz Miasta Gliwice nie ma zagrożeń w obrębie cieków wodnych, stanowiących dopływy Odry. Według znanych na dzień dzisiejszy wyników analiz obecna sytuacja na monitorowanych i kontrolowanych ciekach wodnych oraz zbiornikach wodnych (w zakresie ich stanu chemicznego i ekologicznego) jest stabilna, nie stanowi zagrożenia.

18 sierpnia 2022 roku odbyło się Posiedzenie Wspólnej Dla Miasta i Powiatu Gliwickiego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, poświęcone aktualnej sytuacji na terenie Miasta Gliwice i Powiatu Gliwickiego w obrębie głównych cieków, stanowiących dopływy Odry, w aspekcie katastrofy ekologicznej, która ma miejsce na tej rzece. Głównym celem, który przyświecał spotkaniu była weryfikacja stanu zagrożenia wód powierzchniowych na terenie Gliwic i Powiatu Gliwickiego w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze

i pojawiającymi się w mediach informacjami na temat potencjalnego skażenia na Kanale Gliwickim. Posiedzeniu przewodniczył starosta gliwicki, Waldemar Dombek wraz z zastępcą prezydenta miasta Gliwice, Ewą Weber. W Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wzięli udział jej członkowie, przedstawiciele służb, inspekcji, straży, Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej

w Gliwicach oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Podczas posiedzenia omówiono aktualną sytuację na terenie miasta Gliwice i powiatu gliwickiego

w obrębie głównych cieków, w szczególności na Kanale Gliwickim, Kłodnicy oraz zbiornikach Dzierżno Duże i Dzierżno Małe. Zgodnie z przedstawionymi informacjami Kanał Gliwicki, Kłodnica oraz zbiorniki Dzierżno Duże i Dzierżno Małe są pod stałą obserwacją i nadzorem służb, pozostających w gotowości do reakcji w przypadku zaobserwowania zmian na wyżej wymienionych obszarach. Wzmożone działania oraz obserwacje w terenie prowadzą Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Gliwicach, Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach, Komenda Miejska Policji w Gliwicach oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

W wodach Kanału Gliwickiego, Kłodnicy, zbiornikach Dzierżno Duże i Dzierżno Male i nie odnotowano występowania niepokojących zjawisk, które potencjalnie mogłyby być związane z zatruciem rzeki Odry lub wpływać na jej stan. W próbkach wody pobranych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach nie wykryto substancji niebezpiecznych w stężeniach szkodliwych dla organizmów żywych (w szczególności wodnych), w tym rtęci. Aktualnie trwają dalsze analizy prób wody prowadzone przez WIOŚ.

Na chwilę obecną nie stwierdzono zagrożenia. Zdementowano również pojawiające się w mediach informacje i przypuszczenia o rzekomej przyczynie zatrucia Odry, znajdującej swój początek w Kanale Gliwickim, w związku punktowym wystąpieniem padłych egzemplarzy ryb w basenie portowym Kanału Gliwickiego, w marcu bieżącego roku. Przypuszczenia jakoby zdarzenia miały wspólne przyczyny nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Przeczą im przede wszystkim wyniki analiz prób wody, pobieranych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w Opolu i Katowicach, jak również monitoring prowadzony przez służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach. Otóż na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji RZGW w Gliwicach nie obserwowano padłych ryb oraz innych zwierząt, jak również niepokojących zdarzeń.

Wszelkie przypuszczenia zanieczyszczenia wód należy zgłaszać odpowiednim służbom w tym wojewódzkim inspektoratom ochrony środowiska poprzez całodobowy telefon alarmowy: WIOŚ

w Katowicach, nr: 539 344 130 oraz adres e-mail: dyzur@katowice.wios.gov.pl lub poprzez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod nr tel.: 510 138 137 oraz adres e-mail: pczk@starostwo.gliwice.pl

Im wcześniej odpowiednie służby podejmą swoje działania tym efektywniejsze będą ich rezultaty.

To niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku wód płynących: czas poboru prób wody ma kluczowe znaczenie dla wskazania przyczyny zdarzeń.